Magazin

Çocuğunuza edebiyatı sevdirmek elinizde

Çocuğunuza edebiyatı sevdirmek elinizde

Çocuklarının edebiyata ilgisi duymasını isteyen anne-babaların, kitapları yüksek sesle okumalarını öneren uzmanlar, günlük tutmanın da katkı sağladığı kaydetti.

Marmara Üniversitesi Okulöncesi Eğitim Anabilim Dalı'ndan Gülden Uyanık Balat, edebiyat sayesinde çocukların yaratıcılıklarının geliştiğini kaydetti. Çocukların kendi dünyalarını oluşturmada en önemli katkıyı sağlayan okumanın bir alışkanlık haline getirilmesinin kolay olmadığını vurgulayan Balat, bunun için çocuğun yanında yüksek sesle kitap okunması gerektiğini söyledi. Hikaye ve şiirlerin tekrar tekrar okunması ve bunların üzerinde konuşulmasının da çocuğun edebiyata yaklaşımını olumlu yönde değiştireceğini belirten Balat, ayrıca şu önerilere bulundu:

 • Resimli hikayeler yaratın. Çocuklarla resimleri kesme yapıştırma, karikatür, kolaj ve benzeri stilleri deneyin. Bu tekniklerle çocuklara edebiyatın elementlerini tanıma fırsatı verin.
 • Kitaplar hakkında konuşun. Her gün bir kitap hakkında sohbet edin.
 • Kendi hikayelerini yazmalarına fırsat verin. Çocuklar arasında bölümler olarak paylaşmalar yapın ve bu bölümleri birleştirerek kitaplar oluşturun.
 • Günlük tutmalarını sağlayın, bu öğrencilere günlük olayları hatırlama ve hikaye içindeki karakterleri hayal etme ve okunduğunda farklı bir açıdan bakma gibi yararlar sağlar.
 • Dramatizasyon yapın, karakterlerin rollerini oynayın.
 • Temayı tanımlayın, çocuklardan benzer temalarla ilgili kitaplar bulmalarını isteyin. Bu temalar çocukların değişik kitaplar arasındaki ilişkileri görmelerine yardım eder.
  (ANKA)
  Yayın tarihi: 28.01.2003
 • 165
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.