Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğunuz kreşte asabileşebilir

Çocuğunuz kreşte asabileşebilir

Uzmanlar, çeşitli nedenlerle kreşe verilen çocukların istenmeyip artık sevilmediği duygusuna kapılabileceğini belirterek, ailelere, "Çocuklarınızla ilgilenin, aksi halde geleceğin asabi bireyleri olurlar" uyarısında bulundu.

Konya Numune Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nden Dr. İlhan Nazlısöz, ailelerin kreş yönetimi ile sürekli işbirliği içerisinde olunması gerektiğine dikkati çekerek, "Bu nedenle anne ve babalar çok gerekli olmadıkça çocuklarını kreşe, hatta kapı komşularına bile bırakmaları gerekir. Terkedildiği, istenmediği ve sevilmediği hissine kapılan çocuk kısa zaman içerisinde depresyona girer. Asabi davranışlar sergileyerek başta kendisi olmak üzere yaşadığı sosyal çevreyide rahatsız eder. Kreşte arkadaşlarıyla oynamaz, oynayanlara sataşır, onlarla kavga eder, sürekli ağlar ve çevresindekilerin kendisine yardım etmesine de izin vermez" dedi.

Bu davranışların psikolojik sorunları da ortaya çıkartabileceğini kaydeden Dr. Nazlısöz, depresyona giren çocuğun her şeyden fazla kendisine zarar verdiğini, sinirli yapıya sahip hale gelen çocuğun hareketlerinin iyi izlenmesi gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

"Geceleri altını ıslatmaya başlar, sürekli bağırır, ağlar. Toplumdan ve ailesinden kerdisini soyutlarken yardım edilmesini devamlı geriye çevirir ve anne-babasına karşı nefret duymaya başlar. Çocuklarının bu duruma gelmesini istemeyen aileler kreş yönetimi ile diyalog halinde bulunmalı ve zaman zaman çocuğunun yanına giderek oynadığı oyunlara katılarak, onu kreşi gönderme sebebini mantıklı anlatmalı. 2-6 yaş arası çocukların bedensel ve zihinsel olarak en verimli gelişme dönemleri olduğu için ailelerin bu önlemleri almaları gerekir."

AİLELER YANILMASIN
Kreş ve okul yönetimlerine de büyük görev düştüğünü ifade eden Aydede Anaokulu Müdürü Semiha Gümüş, ailelerin çocuklarını bıraktıkları kreşlerde konusunda uzman kişilerin bulunmasına dikkat etmeleri gerektiğini kaydederek, "Aile ile kreş yönetimleri arasındaki dialog hiç bir zaman zayıflamamalı ve sık sık bilgi alışverişinde bulunulmalı. İlgili öğretmen veya görevli zaman zaman çocuklar hakkında ailelere bilgi vererek durumdan haberdar etmeli, ilişkiyi güçlendirmeli. Çocuğunu kreşe bırakmakla iyi bir ortam sağladığını düşünen aileler yanılır. Bu yüzden sürekli olarak çocuk ziyaret edilmeli hatta beraber oyunlar oynanmalı" diye konuştu.
(DHA)
536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.