Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğun ilk adımına dikkat!

Çocuğun ilk adımına dikkat!

Yeni yürümeye başlayan çocukların ayaksağlığı açısından, ayakkabı giydirilmemesi ya da mümkünse tabanı yarı yumuşak bir ayakkabı seçilmesi gerektiği belirtildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, yeni yürümeye başlayan çocuklara ayakkabı giydirilmemesinin, ayak sağlığı için faydalı olacağını söyledi. Küçüködük, çocuğun ayak sağlığı için ayakkabı seçiminin çok önemliolduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Ayak tabanı çukurunun tam gelişmemesi ve ayakların tombul görünmesi nedeniyle ilk 1 yaş içinde düztabanlık normal kabul edilir. Taban çukurunu oluşturacak kaslar, bebek ayağa kalkıp yürümeye başladıktan sonra gelişir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, başlangıçta ayaklarını dışarı doğru basarlar. Zamanla bu durum düzelir. Buna karşılık başlangıçta ayaklarını birbirine paralel basan bebeklerin bir kısmında, ileride içe dönüklük gelişme ihtimali, diğer bebeklere göre daha fazladır."

Çocuğun ayak ölçülerine uygun olduğu sürece yarı yumuşak deri veyabez ayakkabılar kullanılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Küçüködük, şöyle devam etti:

"2 yaşından küçük çocuklarda kısa kenarlı ayakkabıların botlara göre ayaktan daha kolay çıkabileceği ve botların bilekleri daha iyi kavrayabileceği düşünülerek, ayakkabı konusunda tercih, botlardan yana kullanılmalıdır. Ev içinde çocuğa ayakkabı giydirilmesine gerek yoktur. Yeni yürümeye başlayan çocukların ayakkabı giymemesi, ayak sağlığı için faydalıdır.

Ayakta durma ve yürüme, özellikle bacak ve ayak adalelerini çalıştırarak kuvvetlendirir. Buna karşılık sert tabanı bulunan ayakkabıların erken giyilmesi, ayak kaslarının gelişmesini engelleyerek, düz tabanlığın oluşturmasını kolaylaştırır. Özellikle 2-3 yaşına kadar evde ve plajlarda çocuğun çıplak ayakla oynaması sağlanmalıdır."

AYAKKABI SEÇİMİ
Prof. Dr. Küçüködük, çocuğun evin dışında yürümeye başlaması durumunda, tabanı yarı yumuşak bir ayakkabı seçilmesi gerektiğini de ifade ederek şöyle konuştu:

"Ayakkabı, ayakları korumak için gereklidir. Çocuğun ayakları aylar içinde büyüdüğü için 2-3 ay önce alınan ayakkabı dar gelecektir.Bu bakımdan çocuk ayakta durduğunda, ayak başparmağının ucuyla ayakkabının burnu arasında en az 0.5 santimetre, en çok 1 santimetre boşluk olmalıdır. Ayakkabının ölçülerine bakarken deneme, oturma pozisyonunda yapılmamalı ve ayakkabının yeteri kadar geniş olmasına dikkat edilmelidir."
(aa)
178
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.