Magazin

Çocuğa şeker: Prozac

Çocuğa şeker: Prozac

Çocukların yüzde 2.5'inin, ergenlerin ise yüzde 8.3'ünün depresyonda olduğu ABD, 7-17 yaşa Prozac kullanımı için onay verdi. Ancak ilaç boy gelişimi ve kiloyu etkiliyor.

ABD İlaç ve Gıda Kurumu (FDA) Prozac'ın 7-17 yaş arası kullanımına onay verdi. Depresyon ve takıntı gibi rahatsızlıklar için önerilen ilacı artık çocuklar da kullanabilecek.

FDA tarafından yapılan açıklamaya göre Prozac, bu ülkede, çocuklardaki depresyon için kullanılan ilk ilaç oluyor. Depresyondaki çocuk ve ergenler üzerinde yapılan araştırmalara göre ilacın uygulandığı denekler, tedavinin olumlu etkilerini gördü. Deneylerde kullanılan ve plasebo denen yanıltıcı hapları kullananlar ise tedaviye cevap vermedi. Plasebo deneyine oranla ilacı gerçekten kullananlarda yüksek bir iyileşme oranı elde edildi.

İlacın yan etkileri ise yetişkinlerdekiyle aynı olarak belirlendi. Bunlar mide bulantısı, yorgunluk, sinir, konsantrasyon zorluğu ve baş dönmesi olarak biliniyor. Prozac verilen deneklerde 19 hafta sonunda plasebo verilen deneklere göre 1.1 santimetre daha az boy uzaması ve 500 gram kilo kaybı gözlendiği belirtildi.

İlacın gelişme üzerindeki uzun vadeli sonuçlarının ise henüz bilinmediği de belirtildi. ABD'de çocuklar arasındaki depresyon oranı yüzde 2.5, ergenlerde ise yüzde 8.3.
Yayın tarihi: 05.01.2003
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.