Magazin

Clinton Türkiye'de

Clinton Türkiye'de

Türkiye'ye son olarak Kasım 1999'da gelen ABD eski Başkanı Bill Clinton Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA) davetlisi olarak dün akşam yeniden İstanbul'a geldi.

Clinton, basın mensuplarının sorusu üzerine, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girişini kuvvetle desteklediğini belirterek,"Bunun için yıllarca çalıştım. AB'yi harekete geçirdik ve Türkiye için bir kapı açıldı. Bunun için çalışmaya devam edeceğim" dedi.

Atina'dan OMJ-638 kuyruk numaralı özel bir uçakla saat 22.05'te Atatürk Havalimanı'na gelen Clinton, Devlet Konukevi'nde yetkililerce karşılandı. Çırağan Sarayı'nda bugün düzenlenecek yemekte 'AB yolunda Türkiye-Avrupa-ABD ilişkileri' başlıklı bir konuşma yapacak olan Clinton, Devlet Konukevi'nden çıkışında gazetecilerin, "ABD'nin Türkiye'nin AB üyesi olması konusunda yaklaşımı nedir" sorusuna, "Ben kendi pozisyonumdan konuşursam, bunu kuvvetle destekledim ve bunun için yıllarca çalıştım. AB'yi harekete geçirdik ve Türkiye için bir kapı açıldı. Bunun için çalışmaya devam edeceğim. Şu an ABD hükümeti de aynı pozisyonda" dedi. Clinton, Türkiye'de bulunduğu 1999 Kasım'ında ziyaret ettiği deprem bölgesini gezerken kucağına aldığı ve burnunu tutarak ilgi odağı olan 'Erkan' bebeği hatırlayıp hatırlamadığının sorulması üzerine, "Elbette ki hatırlıyorum. Bebeğim nasıl?" dedi.
Yayın tarihi: 09.07.2002
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.