Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Clinton Türkiye'de bedava konuşacak

Clinton Türkiye'de bedava konuşacak

Dünyanın en pahalı konuşmacısı olarak bilinen ABD'nin 42'inci Başkanı Bill Clinton Türkiye'de vereceği konferanstan para almayacak. Clinton, 9 Temmuz'da "AB Yolunda Türkiye-Avrupa ABD İlişkileri" konulu toplantıya katılacak.

Konferans seminer ve TV'lerdeki konuşmalarını para karşılığı yapan ünlü konuşmacılar arasında, 11 Eylül saldırısından sonra tepeye yerleşen ABD eski Başkanı Bill Clinton, Türkiye'de vereceği konferanstan para almayacak.

Hürriyet Gazetesi'nde Nilgün Karataş'ın haberine göre, konferans ücretini 11 Eylül'den sonra 125 bin dolardan 175 bin dolara yükselterek "dünyanın en pahalı konuşmacısı" ünvanını Microsoft'un patronu Bill Gates'ten devralan Bill Clinton, TABA'nın (Türk Amerikan İşadamları Derneği) davetlisi olarak geleceği İstanbul'da sadece uçak ve otel parasını ödetecek.

TABA'nın 9 aylık uğraşları sonunda 9 Temmuz'da İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda "Avrupa Birliği Yolunda Türkiye-Avrupa-ABD İlişkileri" konulu toplantıya katılacak olan ABD'nin 42'inci Başkanı Bill (William Jefferson) Clinton, 1 saat 45 dakikasını Türk işadamlarına ayıracak. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile birlikte katılacak olan Clinton, bin kişilik salonda işadamlarının sorularını da yanıtlayacak.

TABA Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Clinton'a konuşması karşılığında herhangi bir ödemeye yapmayacaklarını açıklarken, ''Kendisini burada misafir edeceğiz.

TABA, Amerikan resmi Ticaret Odası'nın üyesidir, kimse böyle bir kuruluştan kár elde etmek için gelip konuşma yapmaz. Clinton diğer konuşmalarında da kendisi para almıyor.

Bildiğim kadarıyla bir vakfa bağış yapılıyor, ancak bizim bu davetimiz de böyle bir şey de söz konusu değil'' diye konuştu.

BİNDEN FAZLA TEKLİF

Clinton ile TABA'nın tanışıklığının Habitat Zirvesi için Türkiye'ye gelişine rastladığını anlatan Erdem, Clinton'un bu ziyaretini şöyle değerlendirdi:

"ABD devlet başkanları eski kadar çok yurtdışı gezilerine katılmıyor. Clinton da yılda ancak birkaç toplantıya katılıyor. Oysa duyduğumuz kadarıyla kendisine binin üzerinde davet var.

Clinton Türkiye'de en uzun tatil yapan devlet başkanı ünvanına da sahip. Clinton Türkiye'yi seviyor. Clinton geçmişte Türkiye'nin ABD ile entegrasyonunda hata görmediği için bu kadar yakıntır.

Clinton Habitat'ta Bakü-Ceyhan Hattı'nın imzasını attırdı, PKK'yı terörist ilan etti. TABA olarak davet ettik ve kabul etti.

Clinton bu konferansta da, bu kötü günlerinde ABD'nin Türkiye'nin yanında olduğunu, AB'ye girişinde verdiği desteği, ABD ile Türkiye'nin gerek ekonomik, gerekse askeri stratejilerinde müşterek hareket ettiklerini ve Kore'den bu yana Türkiye ile ABD'nin birbirinin yanında yer aldığını anlatacak."

ABD'den Clinton'u dinlemeye gelecekler

ABD eski Başkanı Bill Clinton'un katılacağı toplantı için TABA'ya yoğun başvuru olduğunu söyleyen Zeynel Abidin Erdem, "Toplantı sadece TABA üyelerine değil, diğer işadamlarına da açık. Salon bin kişilik herkes arıyor 50'şer, 50'şer davetiye istiyor" dedi.

Clinton'u dinlemek için yurtdışından bile gelenler olacağını kaydeden Erdem, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Egemen Bağış'ın da ekibiyle birlikte sadece bu toplantıyı izlemek için ABD'den arayarak yer ayırttığını belirtti.
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.