Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çizgilerle şiddet ve seks

Çizgilerle şiddet ve seks

"Rezervuar Köpekleri", "Pulp Fiction" ve "Jackie Brown"ın yönetmeni Quentin Tarantino dördüncü filmi "Kill Bill"de en şiddet dolu bölümlerden birini manga tarzı Japon çizgi filmi ile anlatıyor.

Quentin Tarantino merakla beklenen son filmi "Kill Bill"de "her şeyden biraz" kullandığını zaten söylüyordu. Spagetti Western yaklaşımı, kung-fu filmlerinden sahneler, biraz Japon samuray sineması... Bir de "anime", yani çoğumuzun bildiği şekliyle Japon çizgi filmi.

"Kill Bill"in ilk bölümünde belki de en çok akılda kalacak vahşi sahnelerden biri, Lucy Liu'nun canlandırdığı O-Ren Ishii'nin karışık ve zorlu geçmişinin manga tarzı yani bolca şiddet içeren çizgi film olarak verildiği bölümler. Bu sahneler O-Ren Ishii'nin ailesinin bir Japon çetesi tarafından nasıl acımasızca öldürüldüğünü ve O-Ren Ishii'nin intikam duygusuyla nasıl bir suikastçı olarak ünlendiğini anlatıyor.

Çizimler bir yıl boyunca sürdü
Dördüncü filminde animasyon kullanmayı kafasına koyan Tarantino, önce filmin Japonya'daki kastından ve oyuncu koordinasyonundan sorumlu olan bir çalışanını Japonya'nın ünlü animasyon şirketlerinden Production I.G.'ye gönderiyor. Bu çalışanı Tarantino'nun animasyon sahneleri için I.G. ile çalışmak istediğini belirtiyor. Olumlu cevap gelince Tarantino şirkete gidiyor. Kafasında zaten tüm sahneleri kurduğu için animasyon grubunun önünde karakterleri ve hareketlerini tarif ediyor, hatta canlandırıyor. İlk filmde yaklaşık 10 dakikasını izlediğimiz toplam dört sekansın yaratım süreci ise bir yılı buluyor. Çünkü Tarantino'nun anlattığı sahnelerin hayata geçirilmesinin çok ama çok zor olduğunu belirten şirket yetkilileri "Yapılması mümkün olsa bile çok para ve emek gerektiren çizimler ve sahnelerdi" diyor.

"Kill Bill" için animasyon sahneleri hazırlanırken görsel stil olarak Tarantino'nun istekleri dikkate alınıyor. Şirketin animasyon koordinatörü Kazuto Nakozawa'nın da zamanında bolca kullandığı, 80'lerden hatırladığımız Japon çizgi filmlerindeki stil seçiliyor. İlk filmde bu "anime" sahnelerinde O-Ren Ishii'nin 9, 11 ve 20 yaşlarındaki hallerine yer veriliyor. Bu karakteri yaratanlar da Shou Tajima ve Katsuhito Ishii oluyor.

Tüm çizimler elle yapılıyor. Production I.G.'nin animasyon yaratıcılarından Katsuji Morishita 3D yani üç boyutlu bilgisayar teknolojilerini kullanmadıklarını belirtiyor. Dijital teknolojiden sadece film için sahneleri birleştirmek amacıyla yararlandıklarını söylüyor.

Bu arada Tarantino'nun röportajlarında belirttiğine göre ikinci filmde de "anime" olacak, bilginize...

Kırmızı noktalı animeler de var
Aşağıdaki bilgiler Türkiye'deki anime severler tarafından hazırlanmış www.anime.gen.tr sitesinden alınmıştır.

"Anime" nedir?
Japon çizgi filmlerine verilen isimdir. Fransızca'daki "animation" sözcüğünden türemiştir.

Manga nedir?
Abartılı şiddet içeren Japon çizgi roman ve aynı estetikle yapılan çizgi filmlerine deniyor.

Nasıl ortaya çıktı?
Osamu Tezuka, Japonya'da modern animenin öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm'lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer'ın eserlerinden ilham almıştır.

Animeler çocuklara yönelik mi olur?
Aksine birçok animenin çocuklar tarafından izlenmesi yasaktır. "Anime" kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bunların arasında çocuklar için yapılan, şirin karakterlerin oynadığı "Şeker Kız Candy" gibilerden, felsefe ve psikoloji içeren animelere ve çocukların izlemesinin kesinlikle yasak olduğu, büyükler için yapılan şiddet, cinsellik ve hatta iğrençlik içerenlere ("La Blue Girl", "Urotsukidoji", "X"...) kadar çok sayıda tür yer alır.

Japon çizgi filmlerinde gözler neden kocamandır?
İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin ("Bambi" vs.) büyük gözleri ve uzun bacakları vardı. Bu çizim tarzı bugün bazı Batı animasyonlarında hâlâ kullanılmaktadır. Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka, animelerinde Disney'in bu tür çizimlerini kullanmıştır ve bu uygulama bazı animelerde bugün de sürmektedir.
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.