Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çivi yazısıyla kaynana sorunu

Çivi yazısıyla kaynana sorunu

Gelin-kaynana anlaşmazlığının tarihinin çok eski olduğu, 4 bin yıl öncesine ait bazı çivi yazılı tabletlerde, bu konularda yazılı bilgiler bulunduğu bildirildi. Tabletlerde Mezopotamya`da kalan bir gelin, kocasına kervanla gönderdiği mektupta 'Annenden çok çekiyorum. Bana büyük kötülük yapıyor. Artık bunu taşıyacak halim kalmadı' diyor.

Kayseri yakınlarındaki Kültepe-Kaniş Höyüğü`nde, 1948 yılından beri kazı çalışmalarına başkanlık eden Prof. Dr. Tahsin Özgüç yaptığı açıklamada, gün ışığına çıkartılan çivi yazılı tabletlerde, M.Ö 2 bin yılına ait önemli bilgilere rastlandığını söyledi.

Prof. Dr. Tahsin Özgüç, Kültepe ve Kaniş`e yerleşen Asurlu tüccarların, Mezopotamya`dan getirdikleri kalay ve kumaşları Anadolu`da yüksek fiyatlarla satarak gelir elde ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Beni bu kadından kurtar"
"Asurlular, silah yapımında kullanılan kalay ile dünya moda merkezi olan Mezopotamya`dan getirdikleri kumaşları Anadolu`da pazarlamışlar. Asurlu tüccarlar ayrıca, Mezopotamya`dan kendilerine kalay ve kumaş gönderen meslektaşlarıyla ve orada bıraktıkları yakınlarıyla karşılıklı çivi yazılı tabletler göndererek mektuplaşmışlar. Bu tabletler içerisinde Mezopotamya`da kalan bir gelin, Kaniş`te bulunan kocasına kervanla gönderdiği mektupta kaynanasını şikayet edip 'Annenden çok çekiyorum. Bana büyük kötülük yapıyor. Artık bunu taşıyacak halim kalmadı. Bir an önce dön ve beni bu kadından kurtar' diyor. Kocasının Kaniş`ten geri dönmemesi üzerine dertli gelin, eşine gönderdiği ikinci mektubunda ise (Çocukların da büyüdü, onlara da söz dinletemiyorum. Annen ve çocukların beni öldürmeden çabuk gel) diye yazıyor. Adam, aldığı mektuplara rağmen Mezopotamya`ya geri dönmüyor ve Kaniş`te ölüyor."

Prof. Dr. Özgüç, kaynınvalidesinden yana dertli olan gelinin gönderdiği iki çivi yazılı mektubun, Kaniş`te ölen tüccara ait mezarda bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Özgüç, "Günümüzden 4 bin yıl önce hakları çok ileri düzeyde idi. Evlenen kadına nikah belgesi verilirdi. Kadın boşandığında veya eşi öldüğünde mirastan pay alırdı" dedi.

Kayseri-Malatya karayolundaki Kültepe-Kaniş Höyüğü`nde bulunan çoksayıdaki çivi yazılı tablet ile diğer tarihi eserler, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Kayseri Arkeoloji Müzesi`nde sergileniyor.

Kil üzerine çivi yazısıyla yazılan tabletler pişirilip sertleştirildikten sonra, üzeri yeni bir kil tabakasıyla kaplanıp yeniden pişiriliyor. Mektup olarak da gönderilen tabletler, üstteki kil tabakası (zarf) kırıldıktan sonra okunabiliyor.
329
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.