Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Çıplak kadın'ı geri getirin

'Çıplak kadın'ı geri getirin

'Oturan çıplak kadın' adlı heykeli atölyesinin önünden çalınan Bülent Harputlu, üzgün: Bronz görünümüne aldanıp çaldınızsa yanılıyorsunuz, o aslında alçı. Lütfen kırmadan onu geri getirin.

Resim ve heykel sanatçısı Bülent Harputlu'nun dört yıl önce yaptığı 'Oturan çıplak kadın' heykeli kayıplara karıştı.
Adana'nın Beyazevler Mahallesi'ndeki Akademi Sanatevi sahibi Harputlu, geçen yıl Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun oldu. Birçok karma ve kişisel sergi açan Harputlu, çalışabilmek için sanatevini açtı.

Harputlu, öğrenim gördüğü yıllarda yaptığı ve en çok önem verdiği eseri olduğunu belirttiği 'Oturan çıplak kadın'ın da aralarında bulunduğu bazı eserlerini, sanatseverlerin görebilmesi için atölye önüne yerleştirerek sergilemeye başladı. Cumartesi sabah atölyesine gelen Harputlu, 53 kilogram ağırlığında, 2 metre yüksekliğinde, alçıdan yaptığı bronz rengindeki 'Oturan çıplak kadın' heykelinin çalındığını gördü. Bir kişinin taşıyamayacağı ağırlıktaki heykelin kimler tarafından ve neden çalındığını anlamaya çalışan Harputlu, şaşkın:

Yerine tablo verecek
"Sanata olan sevgisinden dolayı, evinde sergilemek isteyen kişilerce çalındığına inanmıyorum. Onu çalanlar, mutlaka renginden dolayı metal olduğunu düşünüp, eritmeyi amaçlıyor. Şimdiye kadar alçı olduğunu fark edip kırmadılarsa getirmelerini istiyorum.

Yaptığım eserlerden dolayı sadece zaman zaman tepki alıyordum. Ama bunlar önemli değildi, heykelin çalınması beni çok üzdü. Başka eserler çalınmış olsa, bu kadar üzülmezdim. Heykeli getirenlere, kendi yaptığım yağlıboya tablolarımdan hediye edeceğim. Yeter ki kırmadan getirsinler."
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.03.2005
595
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.