Magazin

Çıplak Bush tablosu sergi iptal ettirdi

Çıplak Bush tablosu sergi iptal ettirdi

Manet'nin 'Olympia' eserinden esinlenerek hazırlanan ve Bush'u çıplak yatarken sergileyen bir tablo, Washington Şehir Müzesi'nin duvarından indirildi.

Sanatçı Kayti Didriksen'in, Bush'u çıplak yatarken ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'i Başkan'a petrol kuyusu sunarken gösteren 'Boş Zamanı Olan Adam, Kral George' başlıklı karikatürize edilmiş tablosu, 'Eğlenceli Mobilya' adlı serginin tamamının iptal edilmesine de yol açtı.

Kadın hizmetkarın yerinde Cheney
Tablo, geçtiğimiz pazar günü yaklaşık bir düzine kişinin görmesinin ardından 'Kristof Kolomb Günü' tatili nedeniyle kapalı kaldığı sırada duvardan indirildi. Bunun ardından müze yetkilileri, serginin tamamen kaldırıldığını açıkladılar.

'Eğlenceli Mobilya' sergisi için düşünülen Bush tablosu, Manet'nin empresyonist eseri 'Olympia'dan esinlenerek yapılmış bir eser. Ancak, tablonun orijinalindeki hizmetkarın yerinde takım elbiseli Başkan Yardımcısı Dick Cheney duruyor ve Bush'a bir taç ve onun tepesinde minyatür petrol kuyusunu bir yastık üzerinde sunuyor.

Reagen'in resimleri de var
Washington Şehir Müzesi'nin 'Eğlenceli Mobilya' sergisinde Bush tablosunun yanı sıra, Cumhuriyetçi eski ABD başkanlarından Ronald Reagan'ı AIDS krizini ciddiye almamakla suçlayan bazı resim ve yazılarla süslü bir kilise bankı da sergide yer alıyor.

Uyuşturucu bulundurmaktan hapse giren, Washington'ın eski belediye başkanlarından Marion Barry'nin resmi de uyuşturucu teçhizatıyla süslenmiş bir sehpa da bulunuyordu. Müze yetkilileri, serginin iptal edilme nedeni olarak 'müzenin sanat değil, tarih müzesi olması'nı gösterdi.
Yayın tarihi: 12.10.2004
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.