Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cinsellikte utanç duvarını yıkamadık

Cinsellikte utanç duvarını yıkamadık

Adana'da yapılan bir araştırmaya göre, cinsellik, hastadan çok hekimi utandırıyor.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü 2 No'lu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Merkezi'nce yapılan araştırma, cinsellikle ilgili tabuların halen yıkılamadığını, rakamlarla ortaya koydu. Merkez Başhekimi Dr. Cüneyt İnanç, "eğitimsiz insanların cinsellikle ilgili konulardan utandığı" ve bu nedenle "yaşadıkları sorunlarla ilgili tedaviye başvurmadıkları" yolundaki yaygın kanının doğru olmadığını söyledi.

İnanç, bu yılın Ocak ayından itibaren hasta kabul etmeye başladıkları "Cinsel Sorunlar Tanı ve Tedavi Merkezi"ne başvuranlarla anket yöntemine dayalı yaptıkları araştırmanın ilginç sonuçlar verdiğini, bu konulardan, hastadan çok hekimin utandığını belirlediklerini kaydetti. İnanç, çalışmaya katılan olguların çoğunluğunun, düşük-orta sosyoekonomik düzeyde olmalarına rağmen cinsel sorunlarını ifade etmede bir çoğunun sıkıntı yaşamadığını gözlemlediklerini belirtti.

RAKAMLARLA CİNSEL SORUNLAR
Bu yılın ilk 6 ayında AÇSAP Merkezi'ne başvuran hastaların dahil edildiği araştırmada, sağlıklı kadınlarda cinsel sorunların sorgulanması, sıklığı ve yardım arama tutumu incelendi. Merkeze başvuran 69 kadının dahil edildiği araştırma sonucunda, yüzde 81.4'ü doktorunun cinsel yaşantısıyla ilgili soru sormasını olumlu karşılarken, yüzde 18.6'sı "fark etmez" yanıtını verdi.

"Daha önce gittiğiniz doktorlar, cinsel yaşamınıza yönelik soru sordular mı?" Sorusuna kadınların yüzde 86'sı "hayır", yüzde 14'ü "evet" dedi. Katılımcıların yüzde 30'u, eşlerinde bir cinsel işlev bozukluğu olduğunu, sorunu olanların yüzde 80'i ise bunun normal yaşamlarını da olumsuz etkilediğini bildirdi. Kadınların yüzde 25'i, sorunun eşlerinden kaynaklandığını, yüzde 40'ı ise sorunun kimden kaynaklandığını bilmediğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 50.8'i cinsel sorunu olduğunda başvurmak için özellikle doktoru tercih edeceğini, yüzde 30'unun ayrım yapmayacağını, yüzde 5.1'i ise öncelikle erkek doktor tercih edeceklerini belirtti. Cinsel sorunu olanlara araştırmanın yapıldığı "2. Ana Çocuk Sağlığı merkezinde tedavi görmek ister misiniz?" diye sorulduğunda, yüzde 94.1'i "evet" yanıtını verdi.

HEKİMLER NEDEN UTANIYOR
Dr. Cüneyt İnanç, yapılan bir çalışmada birinci basamak hekimlerinin sadece yüzde 35'inin zaman zaman cinsel öykü aldıklarının belirlendiğini anlattı. Hekimlerin cinsel öykü almama nedenleri arasında duyulan rahatsızlığın, yani utanmanın ilk sırada yer aldığına işaret eden Dr. İnanç, şöyle konuştu: "Hekimin kendini yetersiz hissetmesi, ana sorunla cinsel öykünün ilişkisiz olduğunu düşünmesi ve zaman kısıtlığı da cinsel öykü almama nedenleri arasında. Bazı hekimler de hastadan tepki görecekleri kaygısına kapılıyor. Oysa düşünülenin aksine başvuranlar, bu tür soruları çok büyük oranda olumlu karşılamakta ve hekimlerin tedirgin davranışlarının cinsel sorunlarını açamamada en önemli etmen olduğunu bildirmektedirler."

Dr. İnanç, araştırmalarında, cinsel sorunlar oldukça sık görülürken, ifadesinde zorluklar yaşandığı, ancak sorgulandığında ifade edilebildiği belirledikleri vurgulayarak, bu nedenle öncelikle birinci basamak hekimlerinin eğitiminin zorunlu olduğunu savundu.
Yayın tarihi: 11.10.2003
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.