Magazin

Cinsellik 'yatırım' istiyor

Cinsellik 'yatırım' istiyor

BM Nüfus Fonu uyarıyor: Beş kişiden biri 'cinsel hastalık'lardan mustarip. Kadınlarda oran üçte bir. Yılda 3.9 milyar dolar yatırımla 1.5 milyon çocuk ve kadın kurtarılabilir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Alan Guttmacher Enstitüsü'nce yapılan araştırmaya göre, dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri cinsel yolla bulaşan ve üremeyle ilgili hastalıkların pençesinde. Dünyada her üç kadından biri 'cinsel hastalıklardan mustarip'.

Araştırmayı Londra'da düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuran uzmanlar, "Hükümetler, politika oluşturan yapılar ve vakıfların yatırımlarıyla milyonlarca insanın yaşamı kurtarılabilir" dedi. Alan Guttmacher Enstitüsü Başkanı Sharon Camp ve UNFPA Direktörü Thoraya Obaid tarafından açıklanan raporda HIV/AIDS'in dünya nüfusunun yüzde 6'sını etkisi altına aldığına dikkat çekilerek şu üç alanda yatırım yapılması istendi: Cinsel yolla bulaşan HIV ve benzeri hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisi; ana sağlığı ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için doğum kontrolü.

Raporda yer alan verilere göre gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve hamile kalmak istemeyen 500 milyon kadına her yıl doğum kontrol hapları ve benzeri yardımlar yapılıyor. Bu yolla her sene milyonlarca istenmeyen gebelik, 105 milyon kürtaj, 22 milyon düşük, 2.7 milyon bebek ölümü ile 215 bin hamilelik bağlantılı ölümü önleniyor, her yıl 685 çocuğun annesiz kalmasının önüne geçiliyor.

Rapora göre bu konuya ayrılacak yılda 3.9 milyar dolarlık bütçeyle her yıl 1.5 milyon kadın ve çocuğun hayatını korumak mümkün. Etkin doğum kontrolünün gereksiz kürtajları yüzde 64 azaltabileceği ve 27 milyon kişiye 'daha sağlıklı yaşam' sağlanabileceği belirtiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.02.2004
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.