Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cinsellik en zor soru

Cinsellik en zor soru

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, annelerin çocuklarının cinsellikle ilgili soruları karşısında utanıp, heyecanlandıklarını ortaya koydu.

HÜ Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan ile Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okulöncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Belma Tuğrul, alt-sosyo kültürel düzeyde 2-18 yaş grubu çocuğu olan 665 anneyle araştırma yaptı.

Cinsellik lisede başlıyormuş
Çocukların cinsel eğitimi ile ilgili anne görüşlerinin incelendiği çalışmada, katılımcılardan kız annelerinin yüzde 40.6'sı, erkek çocuğu olanların da yüzde 44.4'ü cinselliğin lise yıllarında başladığını düşünüyor.

Araştırma sonucu kız çocuğu olan annelerin yüzde 46.1'i, erkek çocuk sahibi annelerinin de yüzde 52.9'u çocuklarının cinsel konularla ilgili sorularını cevaplarken, utanıp, heyecanlanıyor.

Sormazsa söyleme metodu
Öte yandan, hem erkek hem de kız çocuklarına büyük oranda cinsellikle ilgili bilgiler anne tarafından veriliyor. Araştırmada annelerin, çocukları cinsellikle ilgili soru sormadan herhangi bir bilgi vermeyi düşünmedikleri, ayrıca bu konuda ebeveyn dışında kişilerden bilgi almasını da uygun karşılamadıkları tespit edildi.

"Anneler ve babalar eğitilmeli"
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Doç. Dr. İsmihan Artan, cinselliğin genelde üstü kapalı geçiştirildiğini, bazen görmezden gelindiğini, bazen de kızgınlık, hatta ayıplanmayla karşılandığını ifade ederek, şu analizi yaptı:

Cinsellikle ilgili sorunların kaynağında, doğru zamanda, doğru kişiler tarafından uygun ve tatminkar bilgi ve cevapların verilmemesi yatmaktadır. Sadece örneklem grubundaki annelerde değil, toplumumuzdaki birçok bireyin cinsellik konusunda yanlış bilgi, kavram, korku ve çekingenlik içinde oldukları görülmektedir.

Anne ve babalar, cinsel eğitim konusunda çocuklarına ne anlatacaklarının yanı sıra, bunu nasıl ifade edeceklerinin tereddüdünü de beraberinde yaşarlar. Çocukların sağlıklı bir cinsel eğitim alabilmeleri, ilk olarak anne babaların bu konudaki bilgi düzeyine ve konuyu algılayış biçimine bağlıdır. Bu nedenle öncelikle toplumda bilinçliliği artıracak eğitim programları, daha sonra da okul programları içine yerleştirilecek cinsel eğitim programları hızla hak ettiği yere kavuşturulmalıdır.
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.