Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cinsel kimlik genlerle ilgili

Cinsel kimlik genlerle ilgili

ABD'de yapılan bir araştırma, cinsel kimliğin genlerle yakından bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Eşcinsellik ve cinsiyet değiştirmenin sonradan kişinin seçimine bağlı olduğu inanışının tersine, cinsel kimliğin genlerle belirlendiğini ortaya çıkaran araştırma, California Üniversitesi'ne bağlı Los Angeles Tıp Fakültesi'nde yapıldı. Sonuçları,Moleküler Beyin Araştırmaları Dergisi´nde de yayınlanan araştırmada bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, erkek ve dişi beyinlerinin neden farklı göründüğü ve neden farklı çalıştığı sorularına yanıt verebilecek 54 gen belirledi.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Eric Vilain, "Bulgular, neden kendimizi veya erkek hissettiğimiz sorusuna yanıt verebilir" diyerek, cinsel kimliğin herkesin doğumundan önceki biyolojisi ve genlerinin durumuyla bağlatılı olduğunu kaydetti. Araştırma sonuçlarının, belirsiz üreme organlarıyla doğan bebeklerin cinsiyetlerinin teşhis edilebilmesine de yardımcı olabileceği belirtildi. ABD'de doğumların yüzde 1'ine karşılık gelen 3 milyon vakada cinsel organ şekil bozukluklarının görüldüğünü belirten Dr. Vilain, doktorların 3 bin doğumdan birinde ailelerin erkek çocuk mu, kız çocukmu sahibi olduklarını dahi söyleyemediklerini kaydetti.

Araştırmada bilim adamları, cinsel organları oluşmadan çok öncedenfare ceninlerinde erkek ve dişi beyinlerde gen gelişimini 2 ayrı yöntemle kıyasladılar. Erkek farelerin beyninde hormonal etkiden önce cinsiyet gelişiminibelirleyen 18, dişi farelerde de 36 gen saptadıklarını belirten Dr. Vilain, erkek ve dişi beyinlerinin anatomik ve işleyiş açısından birbirlerinden farklı olduğunu saptadıklarını kaydetti. Bilim adamları, 1970´lerden bu yana östrojen ve testesteron hormonlarının, beynin cinsel kimliğinin oluşmasında temel etken olduğunu düşünürken, son araştırmada elde edilen bulgular, genlerin hormonlardan önce cinsel kimlik gelişiminde etken olduğunu ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 20.10.2003
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.