Magazin

Cinsel bilgi hattına yoğun ilgi

Cinsel bilgi hattına yoğun ilgi

Aile Sağlığı Araştırma Derneği'nin (ASAD), 4 yıl önce hizmete açtığı 'Aile Cinsel Sağlığı Danışma Hattı'nın yoğun ilgi görmesi üzerine, aynı isim altında ikinci bir telefon bilgi hattı açıldı.

ASAD Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, insanların sorunlarını telefon aracılığıyla kolay ifade edebilmeleri ve gerekli bilgiye ulaşarak, tedaviye yönlenebilmeleri amacıyla 2002 yılında (0212) 282 01 01 numaralı 'Aile Cinsel Sağlığı Danışma Hattı'nı kurduklarını söyledi.

80 bin kişi aradı
Hattat, hattı 4 yıl içinde 80 bin kişinin aradığına dikkat çekerek, 'Ancak bu arada telefonların meşgul olduğu yönünde çok fazlatenkide uğradık. Yoğun talep üzerine, ikinci bir hattı daha hizmete koymayı düşündük. '0546 337 37 37' numaralı ikinci hattımızı kurduk. Hattımız 15 Nisan 2006'da hizmete girdi.

Artık insanlar 'Aile Cinsel Sağlığı Danışma Hattı' adlı telefon bilgi hattımızdan, sıra beklemedensorunlarının çözümüne ulaşabilecekler, konuyla ilgili bilgi alabilecekler' dedi. Yeni hattı arayanların direkt olarak istedikleri konuya ulaşabileceklerini kaydeden Hattat, 'Bu direkt bilgilendirme hattı.

Hatta, cinsel fonksiyon bozukluklarıyla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü konuda bilgi yer alıyor. Ancak burada uzman yok. Sorunuyla ilgili uzmanla konuşmak isteyenler ilk hattı arayabilecek´´ diye konuştu.

Hiç kimseye danışmıyoruz
'Hattın bu kadar ilgi görmesi, insanların cinsel fonksiyonla ilgili eğitim eksikliğini gösteriyor' diyen Prof. Dr. Hattat, cinsel fonksiyonla ilgili problemlerin çok yüksek olduğunu, ev kadınlarının sabah saat 11.00 civarı, çalışanların ise akşam saat 17.00'den sonra hattı aradığına dikkat çekti. Hattı en çok 18-30 yaş kadın-erkek grubunun aradığını belirten Halim Hattat, şunları kaydetti:

'Cinsel tabularını yıkamıyorlar'
'İnsanlar eğitim eksikliğine bağlı olarak bilgi almak istiyor. Bu konu hala tabu kabul edildiği, insanlar utandıkları için bu hatlara rağbet ediliyor. Biz dernek olarak, 1000 kişiyle yaptığımız bir araştırmada, katılımcılara 'cinsel problemleriniz olduğunda kime danışırsınız?' diye sorduk. Yüzde 35'i 'hiç kimseye' cevabını verdi. İstiyoruz ki, insanlar çevrelerinden duydukları kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgiyle hareket edebilsinler. İnsanların cinsel konularda yanlış bilgilerle sorunlarını çözemez hale gelmemeleri için bu hat çok önemli.'
Yayın tarihi: 17.04.2006
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.