Magazin

Cinsel ayrımcılık doğum öncesi başlıyor

Cinsel ayrımcılık doğum öncesi başlıyor

Doğacak bebeklerin cinsiyetinin önceden belirleyen modern teknolojiler, Güney Asya'da kız bebeklerin aldırılmasına yol açıyor.

Güney Asya'da İnsan Gelişimi 2000 Raporu'nda, ultrason ve amniyosentez tekniklerinin kullanımının giderek yaygınlaşmasının, kürtajı da yaygınlaştırdığı ve bunun Güney Asya'da erkeklerin nüfusunun artmasına yol açtığı belirtildi.

Bangladeş, Nepal, Sri Lanka, Butan ve Maldiv Adaları'nda yapılan araştırmada, doğum öncesi ve sonrasında kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın, Güney Asya'da 79 milyon kadar kadının "eksik" olmasına yol açtığı belirlendi. Dünya çapında her 100 erkeğe karşı 106 olmasına karşın, Güney Asya'da her 100 erkeğe karşı 94 kadın bulunuyor.
Bu, kız çocukların aldırılmasının yanı sıra kızlar ve çocuk doğurma çağındaki kadınlar arasındaki ölüm oranın çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Bunun yanı sıra kadınlar, her yaşlarında erkeklerden daha az besleniyorlar.
Güney Asya'da kadınların sırf kadın oldukları için dezavantajlı durumda oldukları, erkeklerden daha çok çalışmalarına karşın ürettikleri değerlerin ekonomide görünmediği bildirildi
Yayın tarihi: 27.12.2000
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.