Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çinli geyşa olur mu?

Çinli geyşa olur mu?

Ziyi Zhang'ın başrolünde yer aldığı "Bir Geyşanın Anıları" isimli filmi, hem Japonya'da hem de Çin'de büyük tartışma yarattı.

Ziyi Zhang'ın fotoları sağda

Film, Çin'de Japon işgaliyle ilgili kötü anıları çağrıştırırken, Japon kültürünün önemli bir unsuru olan geyşanın Çinli oyuncu Ziyi Zhang tarafından canlandırılması "Çinli geyşa olur mu" tepkilerine yol açtı.

ABD'li Yönetmen Rob Marshall'ın beyazperdeye aktardığı "Bir Geyşanın Anıları" isimli yapıt, daha geniş kitlelere ulaşmadan büyük bir tartışmaya neden oldu. Geyşa rolünü Çinli aktris Ziyi Zhang'ın canlandırması "Çinli geyşa olur mu" tepkilerine yol açarken, Çin'de ise kimileri genç oyuncuyu vatana ihanetle suçluyor.

Film, oyuncularının neredeyse tamamı Asyalılardan oluşan ilk büyük bütçeli Hollywood filmi oldu. Ancak Japon kültürünün bir parçası olan geyşaların yaşantısının anlatıldığı filmde başrol oyuncusu dahil Japonların değil de Çinli oyuncuların çoğunlukta olması tepki çekti. 1931-45 yılları arasındaki kısmi Japon işgali sırasında yaşanan kötü anıları da hatırlayan Çinliler, geyşa rolünü bir Çinlinin oynamasına tepki gösterdiler.

Filmin ana karakteri olan, yoksul bir balıkçının kızıyken 1930'larda Kyoto'daki gece hayatının bir efsanesi haline dönüşen Sayuri'yi Çinli oyuncu Ziyi Zhang canlandırıyor. Çinli Gong Li ile Çin asıllı Malezyalı aktris Michelle Yeoh da başrolü paylaşıyorlar. Japonlar ise ikincil rollerde oynuyorlar.

EĞLENCE FİLMİ GİBİ
Geleneksel Japon sanatlarının merkezi olan Kyoto'da tepkiler ise daha temkinli. Japon müziği, dansı ve eski sanatlarının geliştirilmesi için çalışan Kyoto Geleneksel Müzik Sanatı Vakfı'ndan bir yetkili, "Bu bir Hollywood filmi. Eğlendirme amacıyla yapılmış, bizim elimizden ne gelebilir ki. Filmden şikayetçi olmak daha çok dikkat çekmesine yol açacaktır, biz ise görmezden geleceğiz" dedi.

Yönetmen Marshall ise 1930'ların Japonyası'nı birebir geri getirmeye çalışmadığını, her rol için en iyi oyuncuyu seçmek için çaba verdiğini belirterek, kendi işinin daha çok sanatsal bir ifade biçimi olduğunu söyledi. Japon bir dergi yazarı ise filmi gördükten sonra, "Tuhaf bir filmdi, ancak kötü anlamda değil. Yabancı oldukları için Japon güzellikleriyle ilgili kendilerine has bir görüşleri var, biz ise gerçeği yeniden hayata geçirmenin peşindeyiz" dedi.

"Bir Geyşanın Anıları" daha önce de Japonya'da tartışma yaratmıştı. Arthur Golden'ın kitabına esin kaynağı olan Mineko Iwasaki, kitapta "mizuage" diye geçen genç geyşaların bekaretinin açık artırmayla satıldığına yönelik iddiların doğru olmadığını öne sürerek yazarı dava etmişti.

ÇİNLİLER: AKTRİSİ DOĞRAYALIM
Çinli blogger'lar ise özellikle Çinli aktris Ziyi Zhang'ı suçluyorlar ve bir blogger, "Ruhunu sattı ve vatanına ihanet etti. Onu doğrayıp öldürmek bile yeterli olmaz" diyor. Ziyi Zhang ise filmle ilgili düzenlenen basın toplantısında, "Asyalı oyuncuların yeteneğini tüm dünyaya gösterme fırsatı tanıdığından Rob Marshall'a minnettarım. Sanılandan daha başarılı işler çıkarabiliriz" dedi.

JAPONLAR: BOYKOT EDELİM
Japonlar, filmin hem o dönemi hem de yaşam tarzını yansıtmakta yetersiz kaldığı görüşünde. Japon bir sinemasever, web log'unda "Bu filme göre, 'geyşa' dansı acayip bir gelenekti, sanki eski Kyoto'da değil de modern Las Vegas'ta geçiyor. Bu filmi boykot ederek Hollywood'a açık bir mesaj yollayalım. Biz olmadan yapamıyorlarsa niye Japonlarla dalga geçen bir film yapıyorlar" diyor.
(Hürriyet)
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.