Magazin

Çinko eksikliği grip nedeni

Çinko eksikliği grip nedeni

Sonbahar ve kış aylarında sıkça görülengribal enfeksiyonlara karşı önlem amacıyla, akyuvar ve antikorların oluşmasını sağlayan çinkonun bol miktarda alınması gerekiyor.

Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opt. Dr. Vedat Erden yaptığı açıklamada, sağlık açısından çok önemli olan mineraller içinde yer alan çinkonun, bağışıklık sisteminde anahtar rol oynadığını söyledi. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için gerekli akyuvar ve antikorların oluşmasını sağlayan çinkonun, özellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olduğunu vurgulayan Erden, çinkonun gribal enfeksiyona neden olan mikropların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Ayrıca, yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi, böbreklerin düzenli çalışabilmesi için bol miktarda çinko alınması gerektiğini belirten Erden, şöyle devam etti: "Çinko, akneye karşı da çok etkili bir mineraldir. A vitamininin kimyasal bileşimini harekete geçirir ve mikrop öldürücü etkisi akne sivilcelerinin kaybolmasını sağlar. Hücre yenilenmesinde payı olduğu için cildi de güzelleştirir. El tırnaklarını sertleştirir ve saçı kuvvetlendirir. Özellikle kadınların çok şikayet ettiği adet görme ağrılarını hafiflettiği gibi kısırlığa karşı da oldukça etkilidir."

ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ
Çinko eksikliğinin en önemli belirtisinin vücudun enfeksiyonlara karşı zayıf kalması sonucu kişinin çok sık hastalığa yakalanması olduğunu ifade eden Erden, "Bunun yanı sıra çocuklarda öğrenme yeteneğinin sınırlı olması, büyümedeki aksaklıklar, saç dökülmesi, kısırlık, koklama ve tat alma duygusunun sınırlı olması ile tırnaklarda beyaz lekeler oluşması da çinko azlığının diğer belirtileridir" dedi.

Bu nedenle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Erden, "Kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir. Hamile kadınlar, hastalarve özellikle yoğun stres yaşayan kişilerin bu besinleri bol miktarda tüketmesi sağlıklı yaşam sürmeleri açısından son derece önemlidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 30.09.2002
233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.