Magazin

Çin'in en zengini bir kadın

Çin'in en zengini bir kadın

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin'in en zengini 49 yaşındaki iş kadını Zang Yin. Yin'in serveti 3 milyar doları aşıyor.

Çin'de her yıl yayınlanan ülkenin en zengin kişilerinin listesi, büyüyen ekonomiye bağlı olarak her geçen gün uzuyor. Ancak bu yıl ilk kez bir Çin'in en zenginlerinden oluşan bu listenin ilk sırasına yerleşti.

Bu yılın listesinde 49 yaşındaki iş kadını Zang Yin'in serveti, üç milyar dört yüz milyon dolar olarak açıklandı. Zang, kişisel servetini, paket ve ambalaj sektöründeki yatırımlarıyla sağladı.

Çin'in en zengin iş kadını her geçen gün büyüyen şirketinin hisselerini de bu yıl Hong Kong Menkul Değerler Borsası'nda halka açtı.

Şangay merkezli bir araştırmacı tarafından hazırlanan zenginler listesi, Çin'de kişisel serveti bir milyar doların üzerinde olan kişilerin sayısının bir yılda iki katına çıktığını da ortaya koydu. Geçen yıl bir milyar doların üzerinde servete sahip kişilerin sayısı yediyken bu yıl sayının 14'e çıktığı görülüyor.

Çin'de, büyüyen ekonomi sayesinde zenginler listesi kabarırken ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum da büyüyor.

Çin'in kırsal kesimlerinde yaşayan büyük nüfus, gelişen ve zenginleşen ekonomiden pay alamıyor.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 11.10.2006
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.