Magazin

Çin'in derdi erkekler

Çin'in derdi erkekler

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'i büyük bir sorun bekliyor. Ülkedeki bekar erkeklerin sayısının 2020'de 40 milyona çıkacağı ülkede, yönetim sorunun üstesinden nasıl geleceğinin hesaplarını yapıyor.

Bir milyar 350 milyon nüfusa sahip Çin'de, yönetimi bekar erkek korkusu sardı.
Çin Komünist Partisi danışma kurulunun nüfus bölümü başkan yardımcısı Li Wexiong, ülkede kız çocuklarının düşürülmesi geleneğinin halen sürdüğünü, bunun nüfusta çarpıklık yaratacağını açıkladı. Bekar erkeklerin çoğalmasının toplum refahına son derece ciddi tehdit oluşturduğunu belirten Li, fuhuşun artabileceği ve büyük toplumsal huzursuzlukların doğabileceği uyarısında bulundu.

Kız çocuğu doğurmuyorlar
Kız çocuklarının doğurulmaması veya nüfusa yazdırılmaması, Çin'in kırsalında yaygın olarak uygulanıyor. Mao Zedong döneminden beri uygulanan ve aile-nüfus planlamasında büyük yararı görülen tek çocuk siyaseti de dengesiz durumu yaratan etmenlerden birisi halini almış. Tek çocuk doğurma şansı olan aileler, tercihlerini erkek çocuktan yana kullanıyor, kız çocukları olsun istemiyor.

Çin'de şu anda Malezya'nın 24 milyonluk nüfusuna yakın bekar erkek bulunuyor. Çin Nüfus Bilgi-Araştırma Merkezi´nden Prof. Dr. Lou Binbin, "Tek sorun tek çocuk uygulaması değil. Çin İmparatorluğu zamanından gelen köylerde erkek çocuk tercihi ve kız çocuklarının iyi bakılmaması nüfus dengesizliğinin oluşumunda baş etken" diyor.

Ultrasona yasak geldi
Çin'de doğmuş olması gereken ama kayıtlı olmayan en azından 12 milyon kız bulunuyor. Bir çocuktan fazlasında aile büyüğünün terfi edememesi gibi cezalar içeren tek çocuk politikası son yıllarda gevşetilmiş de olsa, anne ve babalar ikinci evlatlarının erkek olabileceği beklentisine giriyorlar. Ultrasonla cinsiyet saptaması da Çin'de son yıllarda kız bebeklerin zararına işleyen kürtajın önlenmesi için yasaklandı.

22 yıl önce Çin'de erkek-kız doğum oranı, istatistikte normale yakın görünüyordu: 100 kıza karşı 108 erkek. Hainan ve Guangdong gibi güney illerinde bu oran 130 kıza karşı 100 erkek gibi anormal bir orana kaydı.

Kız çocuklarını kaçırıyorlar
Kadınların, kızların, çocukların satılması ülkede büyük bir sorun. Emniyet Genel Müdürlüğü'nce bu ay yayımlanan istatistik, 2001-2003 yılları arasında 42 bin 215 kaçırılmış genç kız, ve çocuk kurtarıldığını gösteriyor. İdam cezası tehlikesi bulunsa bile bu işi yapan çeteler; evlilik için eş, seks kölesi veya çocuksuz çiftlere çocuk satmak için bu işi düzenliyor. Gözlemciler, kurtarılmışları gösteren 42 bin 215 sayısının yalnızca buzdağının su yüzündeki kısmı olduğunu belirtiyor.
Yayın tarihi: 08.03.2004
242
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.