Magazin

Çin'de aşkı okullarda öğretecekler

Çin'de aşkı okullarda öğretecekler

Şanghay'da çocukların gerçek aşkı öğrenmeleri ve İnternet'teki sohbet odalarında yapılanları aşk sanmamaları için ders programlarına "aşk" konulacak.

Resmi Şinhua haber ajansının "Ay Jiaoyu" (Aşk Eğitimi) adıyla aktardığı yeni ders yılı müfredatına göre, Çin'in Şanghay kentinde, Çinli veya yabancı tanınmış yazarların aşk üzerine yazdıkları şiir ve hikayeler, klasik veya çağdaş olmasına bakılmaksızın ortaokul edebiyat kitabına girecek.

Eşsiz deneyim: Aşk
İlgili aşk bölümü, "Aşk Şarkıdır" veya "Eşsiz Deneyim" başlıklarıyla sunulacak. Aşk üzerine yazılmış yazıların, Rus şair Puşkin'in çalışmaları, Charlotte Bronte'nin "Jane Eyre"ından alıntılar, eski ve yeni dönemde yazılmış Çin aşk klasikleri gibi birçok eserden oluşacak.

Çin'de aşk bir tabu
Gelişen bilgi ve medya teknolojisi çağında insanların, aşkla ilgili tüm haber ve yorumları kamuoyuyla paylaşmaya olan ilgisinin artırğının bilinmesine rağmen aşk, Çin toplumunda hem maddi, hem de ruhsal manada tartışılması zor geleneksel bir tabu gibi duruyor. Çin eğitim müfredatında aşk olgusuna çok az yer ayrılırken, öğrencilerin dikkatlerinin başka yöne kaydıracağı kanaati de yaygın.
Yayın tarihi: 02.09.2004
367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.