Magazin

Çince ilköğretim okullarında

Çince ilköğretim okullarında

Çinli turistlerin Türkiye'ye gelişleriyle gündeme gelen Çince, ayrıca dünya nüfusunun 4'te 1'inin konuştuğu bir dil olması nedeniyle artık ilköğretim okullarına da yabancı dil dersi olarak girmeye başladı.

Doğuş Okullar Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında, 6'ncı sınıftan itibaren öğrenciler, İngilizce'nin yanında ikinci yabancı dil olarak Çince, Japonca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Almanca eğitimi alabilecekler.

Ek olarak bir dil seçme imkanına sahip olacak öğrenciler, seçtikleri dili haftada 4 ders saati, bu ülkelerin öğretmenlerinden alacaklar.

Çince'nin, dünya nüfusunun 4'te 1'inin konuştuğu bir dil olduğu için tercih edildiği belirtilen açıklamada, Japonca'nın da bilim ve teknoloji dünyasına öncülük eden ve dünyadaki diğer devletlerle ekonomik olarak etkileşim içinde olan bir devletin dili olması nedeniyle seçildiği kaydedildi.

Açıklamada, Almanca'nın müzik, edebiyat, felsefe ve bilimde dahilerin dili olduğu, Fransızca eğitiminin çok uluslu edebi eserlerle karşılaşma olanağı sağlayacağı, dünya dili olan İspanyolca'nın ticaret ve seyahat için en yararlı dillerden biri olduğu, İtalyanca'nın ise bu ülkenin tarihi atmosferini yaşamaya faydalı olacağı ifade edildi.
Yayın tarihi: 13.06.2002
145
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.