Magazin

Çin vazosuna 15 milyon sterlin

Çin vazosuna 15 milyon sterlin

İngiltere'nin başkenti Londra'daki ünlü müzayede evi Christie's, 1350 yıllarından kalma bir çin porseleni vazoyu 15 milyon sterline sattı.

Açık artırma tarihine 'en pahalı seramik ve Asya sanatı çalışması' olarak geçen vazoya, Christie's tarafından 1 milyon sterlin başlangıç fiyatı verildi. Fiyatı, müzayedede, 14 milyon sterline kadar yükselen vazoyu satın alan kişi, masrafları ve vergisiyle birlikte Christie's'e 15.68 milyon sterlin ödeyecek.

Yuan hanedanı zamanından...
Yaklaşık 25 santim uzunluğundaki ve Çin edebiyatı ile tarihinde sıkça kullanılan figürlerin bulunduğu vazo, Yuan hanedanının Çin'i yönettiği 1350 yıllarına ait.

Dünyada sekiz tane bulunuyor
Dünyada sadece sekiz adet bulunan vazoyu, Londralı ünlü antikacı Giuseppe Eskenazi'nin aldığı da açıklandı. Alışverişin ise yurtdışındaki bir koleksiyoncu için yapıldığı tahmin ediliyor. Vazonun Christie's müzayede evine 1913-1923 yılları arasında Pekin'de yaşayan Hollandalı bir subayın ailesi tarafından satıldığı belirtildi.
Yayın tarihi: 13.07.2005
210
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.