Magazin

Çin Seddi'ne özel markaj

Çin Seddi'ne özel markaj

Yıllara meydan okuyan mühendislik harikası Çin Seddi, dağcıların bilinçsizce yolaçtığı hasarlara karşı koruma altına alınacak.

Dağcı turistlerin yarattığı hasarlardan ve sorumsuzluklardan bunalan Çin Hükümeti, dünya mirası 2 bin 200 yıllık ve 2 bin 400 kilometre uzunluğundaki Çin Seddi'ni özel korumaya aldı.

Yeni Çin Haber Ajansı Şinhua'nın başkent Pekin'deki Turizm Yönetim Dairesi ile Kültürel Miras Dairesi'ne dayanarak verdiği bilgiye göre, yapının harap kısımlarına izinsiz girenler 200 yüen (30 milyon T) ila 3000 yüen (4 milyar 800 milyon TL) para cezasına çarptırılacak. Seddin 500 metre dışına kadar olan alan yapılaşmaya kesinlikle kapatılıyor.

Gez gez bitmiyor
Çin Seddi'nin devlet bakımında olan Pekin bölgesi gibi kısımları her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından geziliyor. Qin Hanedanı (İÖ 221-206) döneminde ilk inşaatına başlanan Çin Seddi, Pekin'in 180 kilometre uzağındaki doğu kıyısının açıldığı Sarı Deniz-Bo Hai Körfezi'nden Orta Asya'nın içlerine, Gansu ilinde Tarım Havzası-Taklaman Çölü doğusuna dek uzanıyor.

Tarihte gerçekleştirilmiş en büyük inşaat tasarılarından biri olan Çin Seddi'nin Çincesi, eski uzunluk birimi Li'den (500 metre) Wan Li Çang Cıng, yani 10 Bin Li'lik duvar. Moğolcası ise "Jagan Kerme", yani Beyaz Duvar. Yapının Pekin'e 50 kilometre yakınındaki bölümler, Ming Hanedanı (1368-1644) zamanından. 9-12 metre yüksekliğindeki Çin Seddi'nin, tarihin bir döneminde 4 bin 600 km uzunluğa eriştiği biliniyor.
Yayın tarihi: 30.07.2003
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.