Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çin Seddi yok mu oluyor?

Çin Seddi yok mu oluyor?

Dünyanın ayakta kalan son harikalarından Çin Seddi de turizme kurban ediliyor. Aşırı turist yükünü kaldıramayan devasa yapı, parça parça yıkılıyor.

Çin'in düşmanlarına karşı asırlarca direnen Çin Seddi, önlem alınmazsa tarihe karışacak. Hazırlanan yeni bir rapora göre, duvarın hala üçte birinin ayakta durduğu ve kalan parçaların da yıkılmaya başladığı kaydedildi. Raporda duruma sebep olarak turizmin artması ve koruma için mali kaynak sıkıntısı gösterildi.

Tuğlalar çimentoyla kaplanmış
Kasım ayında bir inceleme ekibi, Çin Seddi'nin Hebei bölgesindeki bölümünde 14 metrelik bir oyuk bulmuşlardı. Yerinden çıkarılan eski tuğlaların çimento ile kaplandığı görülmüştü. Çin Seddi ilk olarak Qin Hanedanlığı (M.Ö. 221-206) sırasında inşa edildi ve diğer hanedanlıklar tarafından geliştirildi. Duvarın ana inşası Ming Hanedanlığı (1368-1644) sırasında yapıldı.

Ucu bucağı olmayan duvarlar
BM'nin Eğitsel, Bilimsel ve Kültürel Örgütü tarafından 1987 yılında dünya kültürel mirası ilan edilen Çin Seddi, Pekin'in doğusundan, kuzeybatıdaki Gansu bölgesine kadar uzanıyor. Duvarın uzunluğu konusundaki tahminler 2 bin 900 kilometreyle bu rakamın iki katı arasında değişiyor.
Yayın tarihi: 26.01.2004
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.