Magazin

Çin lokantaları sinek avlıyor

Çin lokantaları sinek avlıyor

Çin'den dünyaya yayılan akut solunum yetmezliği hastalığı (SARS) Türkiye'de en çok Çin lokantalarını vurdu. Paniğin yersiz olduğunu belirten lokanta sahipleri işlerinin yarı yarıya azaldığını söylüyor.

"İşlerimiz yarı yarıya azaldı"
ALİ ÇELİKER (HİLTON/DRAGON İŞLETME MÜDÜRÜ)
SARS krizi başladığından beri işler yarı yarıya azaldı. Bunların hepsi cehaletten oluyor tabi. Sadece Türkiye'de değil, sürekli irtibat içinde olduğum için söylüyorum Londra'daki Çin lokantaları da boş. Eşim Çinli, baldızım Londra'da yaşıyor, tatil için Çin'e değil Türkiye'ye geldi. Aşçıları da Çin'e göndermiyoruz.

"Dükkanın önünden geçen yok"
İSHAK Lİ (JONG HWA LOKANTASI)
Basında çıkan haberler panik havasını yaygınlaştırıyor. Aslında mesele SARS hakkında bilgisizlikten kaynaklanıyor. Doktorum ve geniş bir tıp çevrem var. Onlar hastalığı bildikleri için etkilenmiyor ama bazen dükkanın önünden geçen insanların ''Çin, sars, hastalık'' gibi şeyler söylediklerini duyuyorum.

"Stoklu çalışıyoruz, fark etmiyor"
OYA ŞANVER (CİHANGİR CHINA CLUB)
Türkiye için paniği gereksiz buluyorum. Hele hele Çin lokantaları için tamamen gereksiz. Bütün taze yiyecekler Türkiye'den alınıyor. Çin'den gelen bir takım soslar ise stoklu çalışıldığı için bir yıllık. İthalatçı firmalar da stoklu çalışıyor. Kendim, çevrem ve ailem de buradan yiyoruz.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 04.05.2003
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.