Magazin

"Çılgın fikirli" genç mucitler

"Çılgın fikirli" genç mucitler

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü´nün ilköğretim okulları arasında düzenlediği "Bursa Genç Araştırmacılarını Arıyor" proje yarışmasına katılan küçük mucitler ilginç buluşlarıyla dikkati çekiyorlar.

Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi´nde 22 Nisan´da yapılan ödül töreninin ardından izlenime sunulan, ödüllü altı projenin de içinde yer aldığı 35 proje, Bursalıların ilgisini çekiyor. Projeler arasında, ilköğretim birinci kademe kategorisinde birinci olan Özel Çakır İlköğretim Okulu 4. sınıftan beş öğrencinin birlikte hazırladığı "Buzlu Suyun Mucizesi" projesi, çiçek besleyenlere sulamayla ilgili yeni bir seçenek sunuyor. "107 Kimya Öyküsü" adlı kitabı karıştırırken, civcivler üzerinde normal su ve kar suyunun etkisiyle ilgili bir deneye "takılan" ve kar suyu içen civcivlerin normal su içenlere göre daha fazla kilo aldığını öğrenen dokuz yaşındaki Çiçek Doğruel, Barış Tuncer, Merte Canat, Yiğit Ezgi ve Erim Çakır, projede, bu deneyden esinlenerek buzlu suyun bitkilerin büyümesindeki etkisini araştırdıklarını söylediler. Proje kapsamında, normal su ve buzlu su dolu iki saksıda, hızlı büyüyen bir bitki olan altı santimetre boyundaki begonyayı yetiştirmeye başlayan beş arkadaş, bir ay süren çalışmaları sonucunda çeşme suyuyla sulanan saksıdaki begonyanın boyunun 9.6, buzlu suyla sulanan saksıdakinin ise 14 santimetre olduğunu, ayrıca çiçeğin yapraklarının daha büyük, canlı ve ana gövdesinin daha kalın olduğunu tespit ettiklerini belirttiler.

"Okaliptüs Yaprak Özünün Sinek İtici Etkisi"
Yarışmada "Okaliptüs Yaprak Özünün Sinek İtici Etkisi" projesiyle ikinci kademede birinci seçilen 11 Eylül İlköğretim Okulu´ndan Hülya Güç, Zeynep Üstünel ve Kübra Peltekoğlu da insan sağlığına zararlı olan piyasadaki kimyasal sinek kovucuların yerine "sağlığa zararlı olmayan, sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklardan koruyan etkili, ekonomik ve pratik bir madde" elde etmek için çıktıkları yolda okaliptüsün insanlar için yararlı, sinekler için zararlı bir madde olduğunu bulduklarını belirttiler. Antalya´dan getirttikleri okaliptüs yapraklarının özünü elde ettikten sonra deneğin koluna sürdüklerini ve bu karışımdan "dişi" sivrisineklerin kaçtığını gördüklerini anlatan üç kız arkadaş, "Aslında bu bitki özü, sivrisinek sorununa kesin çözüm getirmiyor. Çünkü insanlar sinek sokmasından kurtulabiliyorlar, ama rahatsız edici seslerinden kurtulamıyorlar. Eğer erkek sivrisinekleri de kaçırabilen bir madde keşfedebilir ve bu özütle karıştırırsak insanlar için uyku daha tatlı olur" diyorlar.

"Yağmur Alarm Sistemi"
Yarışmada "Yağmur Alarm Sistemi" ile üçüncü olan Nilüfer Koç İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencisi Doruk Kızılkaya ise yağmur yağdığında çamaşırların ıslandığını, annesinin de bu duruma çok üzüldüğünü belirterek, hem annesinin üzüntüsünü gidermek hem de Bursa´nın yetiştirdiği genç araştırmacılardan biri olmak istediği için projeyi hazırladığını kaydetti. Bu amaçla, zil teli bağladığı raptiyeleri, plastik mandalın arasına yerleştiren Doruk, mandaldan gelen tellerin birer ucunu zile ve pile bağlayarak elektrik devresi oluşturduktan sonra mandalın ağzına küp şeker sıkıştırmış. Annesiyle evde otururken, yağmur yağdığında mandalın ağzındaki küp şeker suyla temas ederek çözünmüş ve buradaki raptiyeler birbirine değmesi sonucu elektrik devresi kapanınca devrede bulunan alarm zili çalmış. Böylelikle annesi çamaşırlarını ıslanmadan toplama imkanı bulmuş.

"Yağmura Karşı Branda"
Çalışan kadınların evdeki çamaşırlarının yağmur sırasında korunmasını amaçlayan Sait Süheyla Bildirener İlköğretim Okulu öğrencilerinden Kadir Kocaaslan ve Ömer Özbil de yağmur yağdığında yağmur sensörü ve elektrik motoru yardımıyla çamaşırların üzerini brandayla otomatik olarak örten bir düzeneği sergiliyorlar.

"İğne Toplar Terlik"
Özel Meltem İlköğretim Okulu beşinci sınıf öğrencisi Ahmet Yavuz ise evde sürekli dikiş yapan annesinin yere düşürdüğü toplu iğnelerden korunmak için çareyi "İğne Toplar Terlik" yapmakta bulmuş. Yerdeki iğnelerin canını acıtmasını önlemek için bir terliğin tabanını parmak ve topuk hizasında oyan ve buralara mıknatıs yapıştıran Ahmet, yere saçtığı iğneler üzerinde gezerken iğnelerin mıknatısa yapıştığını görerek sevinmiş.

"Göze İlaç Damlatma Aparatı"
Özel Namık Sözeri İlköğretim Okulu öğrencileri Bensu Altınsoy ve Anıl Topal, Anıl´ın yalnız yaşayan babaannesinin gözüne ilaç damlatırken zorlanmasından esinlenerek hazırladıkları "Göze İlaç Damlatma Aparatı", aynı okuldan Beril Topaloğlu ve Civan Akgün, uzun yolculuklarda pratik olarak diş fırçalamak için yaptıkları "Macunlu Diş Fırçası" ve Selin Acar ile Özen Sevi Çalışkan ise "Klozet Kapağı ve Oturma Yerinin El Yerine Ayakla Açılıp Kapanması Sistemi" gibi ilginç projelere imza atmışlar. Özel Çakır İlköğretim Okulu´ndan Eray Öztürk ve Eylül Engin de besin öğeleri açısından zengin olmadığını gördükleri yer elmasından alkol üreterek, gelecekte yer elmasının enerji kaynağı olarak kullanılması açısından ilk adımı attıklarına inanıyorlar.
(AA)
Yayın tarihi: 24.04.2003
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.