Magazin

'Çılgın Elmas'tan sessiz veda

'Çılgın Elmas'tan sessiz veda

Efsanevi rock grubu Pink Floyd'un kurucu üyesi Syd Barrett, 60 yaşında hayata veda etti.

Barrett ve Pink Floyd sağda

Pink Floyd'un sözcüsü, Barrett'ın birkaç gün önce şeker hastalığına bağlı komplikasyonlar nedeniyle huzur içinde bu dünyaya veda ettiğini söyledi. Barrett'ın yıllarca kullandığı uyuşturucunun bedenini bitkin hale düşürdüğü ifade ediliyor. Syd Barrett için aile içinde bir cenaze töreni düzenlenecek.

Grubun isim babası
Efsanevi rock grubu Pink Floyd, 1965 yılında Roger Waters ve Syd Barrett tarafından kuruldu. Gerçek adı Roger olan Syd Barrett grubun kurulduğunda Sigma 6 olan ismini iki blues ustası Pink Anderson ve Floyd Council'in isimlerini birleştirerek 'The Pink Floyd Sound' olarak değiştirdi.

Grubun ilk albümü olan 'The Piper At The Gates Of Dawn'ın bir şarkı dışında tamamını besteleyen Barret, çıkan single'ların çoğunu yazmış ve ikinci albümde de bir şarkı bestelemiş ve bir şarkıda gitar çalmıştı.

1968'de gruptan ayrıldı
1968'de Pink Floyd'dan ayrılan Barrett'ın yerine çocukluk arkadaşı David Gilmour gruba katılmıştı. 1970 yılında 'The Madcap Laughs' ve 'Barrett' adlı solo albümleri çıkaran Barrett, Cambridge'teki evinde şöhretten uzak içine kapanık bir hayat sürmeye başlamıştı.

Grupla sadece bir albüm yapmasına karşın, yaratıcılığı, şarkı sözleri ve kendine özgü yaşam biçimiyle bir kült haline gelen efsanevi müzisyen, David Bowie gibi isimlere de ilham kaynağı olmuştu.

Barrett'ın ayrılmasıyla grubun mimarı konumuna gelen Waters, 'The Dark Side Of The Moon', 'The Wall' (23 Platin Albüm ödüllü), 'Animals', 'Wish You Were Here' ve 'Final Cut' gibi klasiklere imza attı. Pink Floyd, 'Wish You Were Here' ve 'Shine On You Crazy Diamond' gibi klasiklerini Syd Barrett'e ithaf etmişti.

Grubun üyeleri üzgün
Grubun yaşayan elemanları David Gilmour, Nick Mason, Roger Waters ve Rick Wright yaptıkları bir açıklamayla Barrett'ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Açıklamada, Barrett'ın, Pink Floyd'un ilk yıllarında gruba yön verdiği ve halen ilham alınan bir kaynak olduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 11.07.2006
459
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.