Magazin

Çikolata kaplı bir dünya

Çikolata kaplı bir dünya

Tim Burton bu cuma gösterime girecek olan 'Charlie'nin Çikolata Fabrikası'yla çikolata kaplı fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor seyirciye. Johnny Depp'le altı yıl sonra bir araya gelen Burton 'Onunla çalışmak eğlenceli' diyor.

Bu cuma gösterime girecek olan 'Charlie'nin Çikolata Fabrikası' filmiyle seyirci, Tim Burton kılavuzluğunda yine fantastik bir dünyanın kapılarından içeri süzülecek. Ama bu fantastik dünya çikolata kaplı. Tim Burton ustanın, çok sevdiği oyuncusu Johnny Depp'le ('Hayalet Süvari', 'Ed Wood', 'Makaseller'de de birlikte çalıştılar) yeniden bir araya geldiği film bir çikolata üretecisinin kendisinden sonra işleri yürütecek birini araması üzerine kurulu. Fabrikanın sahibi Wonka veliaht adayı olarak beş çocuk seçer. Çocuklara 15 yıldır kapılarını kimseye açmadığı çikolata fabrikasını gezdirir. Çocuklardan biri, fabrikanın yakınında oturan yoksul Charlie, gördüklerinden oldukça etkilenecektir.

Daha önce 'Beterböcek', Makaseller', 'Batman' ve ülkemizde bir türlü gösterime giremeyen 'Büyük Balık'ta bir dünya yaratma konusundaki yeteneklerini ortaya seren Tim Burton, yine hayal gücüne sınır koymuyor. Roald Dahl'ın kitabından yola çıkan Burton eserin ruhuna sadık kalmaya çalıştığını söylüyor. Johnny Depp'le yeniden bir araya gelen Burton, "Birbirimizle az sözcük kullanarak anlaşabiliyoruz" diyor.

Bu hikâyeyi neden filme çekmek istediniz?
Küçükken okuduğum bir hikâyeydi. Benim için, Roald Dahl hem çocuklara hem yetişkinlere hitap eden ilk çocuk kitabı yazarlarından biridir.

Roald Dahl'le çok ortak noktanız var mı sizce?
Dahl'deki duygu, mizah ve karanlık bileşimini seviyorum. Bu şeylerin karışımı her zaman hoşuma gider. Yine, çocuklar için bu tür hikâyeler yazarken, aynı anda hem zayıf hem güçlü ve hem karanlık hem aydınlık olmaktan korkmuyor. Bu duyguya kendimi hep yakın hissetmişimdir.

Johnny Depp'le özel bir ilişkiniz olduğu kesin. Aklınızdaki Willy Wonka, projenin başından beri hep o muydu?
Evet, onunla çalışmak eğlenceli. Her seferinde farklı bir deneyim yaşıyorum ve yaşadığım deneyimler arttıkça, bunlar daha da zengin ve iyi oluyorlar. Birbirimizle az sözcük kullanarak ama gayet iyi anlaşabiliyoruz.

Sizi hâlâ şaşırtabiliyor mu?
Kesinlikle. Beni şaşırtan şey birden bire 'Bay Popüler' olması, çünkü ben onu bildim bileli harikaydı; ama sanki gezegene yeni ayak basmış gibi davranıyorlar! Oysa onunla daha ilk çalışmamda müthiş bir aktördü.

Fabrikanın görünümünden anlaşılıyor ki ekspresyonist ve gotik sanata dönüş yapıyorsunuz?
Evet, öyle. Fabrikada ikisi de var: Hem renkli, hem siyah-beyaz; bence eğlenceli bir karışım. Bu şeyleri tekrar birleştirmek hoş bir duygu.

Film için böyle büyük setler inşa etmek neden önemliydi?
Doğrusu dijital çağa karşı değilim, çünkü bundan bir ölçüde yararlanıyoruz, ama hâlâ setler inşa etmek hoş. Hangi oyuncuya sorarsanız sorun, sette olmayı mavi perdeye tercih edecektir. Özellikle de çocuklar, orada olduklarını hissetmek isterler. Bu büyük bir aksiyon filmi olmadığı için, dokuyu ve fiziksel olarak orada olunduğu hissini yaşamak önemliydi.

Bunun aslına sadık bir uyarlama olacağını söylediniz. Kitaptakinden farklı bir şey var mı?
Evet, sanırım. Her açıdan kitaba sadık olmaya çalıştık ama galiba Willy Wonka karakterine ve alt hikâyeye ilişkin bir his yaratabilmek için aslından biraz uzaklaştığımız oldu. Ama ruhuna hep sadık kaldık.

Film ne ölçüde karanlık olacak? Çocuklarımızı bu filme götürürsek kâbus görürler mi?
Bence çocuklarınızı filme götürün. Kâbus meselesi ise değişkendir; mesela ben 'Teletubbies' seyrettiğimde de kâbus görüyorum.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.08.2005
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.