Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çift başlı bebek öldü

Çift başlı bebek öldü

Konya'da doğduktan yaklaşık 1 saat sonra yaşamını yitiren çift başlı bebek konuşuluyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp FakültesiKadın ve Çocuk Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Acar, Konya´da doğduktan yaklaşık 1 saat sonra yaşamını yitiren çift başlı bebekle ilgili olarak, 'Bebeğin anomali olduğunu önceden biliyorduk, ancak yapışık ikiz ya da çift başlı olduğundan emin değildik' dedi.

Acar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çift başlı bebek dünyaya getiren Rabia Baldan'ın, 3 aydır kendi hastası olduğunu, düzenli olarak kontrollerine devam ettiğini belirtti.

İki gün önce rahim suyunun boşalması nedeniyle hastaneye yatırılan Baldan'ın karnındaki bebeğinden kan örneği alındığını ve alınan kan örneğinin analizi beklenirken doğum sancılarının başladığını söyleyen Acar, şunları kaydetti:

Ender görülen bir vaka
'Bebeğin anomali olduğunu önceden biliyorduk, ancak yapışık ikiz ya da çift başlı olduğundan emin değildik. Doğum sezaryenle gerçekleşti. Doğumun ardından çift başlı doğan bebeğin kurtarılması için yaptığımız ameliyata rağmen, bebek doğumdan yaklaşık 1 saat sonra öldü.

Ender görülen bu vakayı ´literatürlük vaka´ olarak nitelendiriyoruz. Çünkü çift başlı bebek doğumları, milyonda birden daha düşük sıklıkla ortaya çıkıyor. Bu nedenle, bu anomalinin, genetikmi yoksa başka faktörler nedeniyle mi oluştuğu konusunda, çok ayrıntılı araştırmalar yapmadan bir şey söylenmesi doğru olmaz.'

Konya'da Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çift başlı olarak dünyaya gelen bebek, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiş, bebeğin hayatta kaldığı dakikalar amatör kamera tarafından görüntülenmişti.
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.