Magazin

Çiçeklere egzersiz yaptırın

Çiçeklere egzersiz yaptırın

Saksıda yetiştirilen çiçeklere, sağlıklı gelişip büyüyebilmeleri için günlük bakımlarının yanı sıra egzersiz de yaptırılması gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Kara yaptığı açıklamada, çiçekleri sevmenin onlara sadece su ya da gübre verme anlamına gelmediğini, çiçeklerin de en az çocuklar kadar sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu söyledi. Çiçeklerin bulunduğu ortamların havadar ve güneş ışığı alan yerlerolması gerektiğinin altını çizen Kara, çiçek yetiştirilmesinde yapılanen sık hatalardan birinin çiçeğin sabit bir noktada bırakılması olduğunu kaydetti.

Güneş ışıklarını her zaman aynı noktadan alan bir çiçeğin hep aynıyöne doğru gelişeceğini ifade eden Kara, şunları söyledi: "Çiçekler fotosentez denilen yaşamsal işlevlerini yerine getirebilmeleri için bol miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyarlar ve hep güneş ışığının geldiği yöne doğru gelişme gösterir. Çiçeklerinin eğri ve sağlıksız büyümemeleri için belli sürelerde kendi etrafında 180 derece çevrilmesi gerekir. Egzersiz dediğimiz bu hareket yaptırılmayan çiçekler normal gelişimlerini tamamlayamadıkları gibi, istenilen estetik güzelliği de vermezler. Bazı durumlarda dengesiz büyüyen bitki kendi çanağının devrilmesine bile neden olabilir"

Her çiçeğin dal yapısının farklığı nedeniyle egzersiz karşısında göstereceği tepki süresinin de değişken olduğunu vurgulayan Kara, "Bir hafta, 15 gün ya da bir ay gibi sürelerde, çiçek yıpratılmadan kendi etrafında küçük açılarla çevrilmeli ve bu hareket bitki 180 derece çevrilinceye kadar tekrarlanmalıdır. Güneş ışığına doğru en çokyönelen bitkiler ise ficus ve defenbahya gibi küçük yapraklı çiçeklerdir" dedi.

Uygulanan egzersizin, çiçeği şekil olarak düzgün ve dik bir hale getireceğini belirten Kara, hatta bu yöntemle bitkinin köklerinin dahasağlıklı besin toplamasının, gövdesinin dirençli, yaprak renklerinin daha parlak ve muntazam olmasının sağlanabileceğini ifade etti. Karanlık ve yeterince ışık almayan yerlerde sağlıklı çiçek yetiştirmenin mümkün olmadığını vurgulayan Kara, çiçek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurları ise, toprağın zamanında değiştirilmesi, ılık su verilmesi ve çiçek yetiştirilen odanın günlük havalandırılması olarak sıraladı.
Yayın tarihi: 10.11.2002
198
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.