Magazin

Çiçekler sınır tanımıyor

Çiçekler sınır tanımıyor

Yakın geçmişte "Adana aradan çık" diyerek telefonla konuşuyordu Türkiye. Şimdilerde, internetle 138 ülkede sevdiklerinize çiçek gönderebilirsiniz. Tayland'a bile.

Ticari ilişkilerde tek pazara doğru giden dünyada, internet ve diğer iletişim teknolojileri uzakları yakın hale getirirken, sınırlar yaşamın her alanında birer birer kalkmaya başladı.

Yakın geçmişe kadar şehirlerarası telefon bağlantılarının bile güçlükle sağlandığı Türkiye'de, artık onbinlerce kilometre ötelerdeki ülkelerde yaşayan sevdiklerinize bırakın telefonla anında ulaşmayı, bir buket çiçek göndermeniz de mümkün.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 138 ülkenin üye olduğu uluslararası çiçekçilik organizasyonu "Interflora", dünyanın dört bir yanındaki sevgililerin özel günleri için hizmette.

İzmir'den 75 çiçekçinin üye olduğu "Interflora", oturduğunuz yerden edeceğiniz bir telefonunuzla sevdiklerinize sizin adınıza gül demetleri, karanfiller veya birbirinden şık aranjmanlar gönderiyor.

Almanya, Fransa, ABD, Brezilya, belki de Singapur, Tayland. Yakınınızın kapısı istediğiniz gün ve saatte çalınarak, üzerinde sizin notunuz iliştirilmiş buket teslim ediliyor.

Sistem çift taraflı çalışıyor

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar, uluslararası çiçek siparişinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

"Sistem çift taraflı çalışıyor. Türkiye'den yurtdışına çiçek gönderilirken, Türkiye'ye de dışardan geliyor. Interflora'ya üye çiçekçilerdeki standart katologlarda çeşitli çiçeklerden oluşan farklı dizaynlarda aranjmanlar ayrı ayrı kodlanmış durumda.

ABD'ye gül göndermek 30 milyon lira

Siz, "Interflora" amblemi taşıyan bir çiçekçiye gidip, katalogdan bir çiçek, aranjman ya da buket seçiyorsunuz. Eğer kodunu biliyorsanız telefonla da sipariş verebiliyorsunuz.

Çiçekçi, bunu İstanbul'daki "Interflora" merkezine bildiriyor. İstanbul'daki merkez ise siparişi İsviçre'ye ulaştırıyor. Merkez siparişin gönderileceği ülkede adrese en yakın çiçekçiye talimat veriyor. Belirtilen gün ve saatte sipariş teslim ediliyor. Ücretler, kataloglarda yer alıyor. Örneğin ABD'ye kutu içinde bir gül göndermek isterseniz 30 milyon lira ödüyorsunuz."
Yayın tarihi: 02.03.2002
244
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.