Magazin

Chat odasına bir Türk 'avcı'

Chat odasına bir Türk 'avcı'

Amerikan hükümetinin desteklediği Türk profesör, chat odasındaki terör iletişimini ortaya çıkaracak.

İnternet'te her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği sohbet odaları, terörist saldırıların planlandığı bir platform olabilir mi? Bu olasılığı araştıran ABD hükümeti, terörizme karşı oluşturulan bir program çerçevesinde sohbet odaları denetimi üzerine bir projeye destek veriyor. Projenin başında ise bilgisayar bilimi profesörü bir Türk var.

Rensselaer Polytechnic Enstitüsü profesörlerinden Bülent Yener, sohbet odalarının kalabalık trafiğine rağmen yapısını ortaya çıkaracak matematik modelleri üretmeyi amaçlıyor. Uzmanlar tüm sohbet odası kanallarını denetlemeyi, bir kaldırımda gün boyunca geçenlerin tüm konuşmaları dinleyecek bir polis memuru görevlendirilmesine benzetiyor. Yani neredeyse imkânsız bir iş.

Yener ise mesajlar arasında kaybolmaktansa, sohbet içindeki kalıpları matematiksel modellere dökmeye çalışıyor. Sohbet odalarından verileri indiren Yener, mesajların gönderildiği saatleri izleyerek mesaj trafiğinin istatistiksel bir profilini çıkaracak. Örneğin kalabalık bir sohbet odasında iki karakter saniyeler içinde arka arkaya birbirine mesaj gönderdiğinde bu iki kişinin konuştuğu anlaşılacak.

Yener, "Zor olan mesajları okumadan kimin kiminle konuştuğunu ortaya çıkarmak" diyor. Yener ayrıca anahtar kelimeler aramak üzere mesajları taramayı planlıyor.

ABD'li yetkililer teröristlerin propaganda ve eylemleri için İnternet'i kullandığını biliyor. Ancak örgütlerin terör eylemlerini planlamakta sohbet odalarını kullanıp kullanmadıkları belli değil. Amerikan Ulusal Bilim Vakfı, Bülent Yener'in projesine 157 bin dolar (yaklaşık 235 milyar lira) sağladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.10.2004
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.