Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cezaevinde "Suç ve Ceza" sınavı

Cezaevinde "Suç ve Ceza" sınavı

Antalya´nın Kumluca İlçesi Cezaevi´nde, cezaevi yönetiminin kitap okumayı sevdirmek amacıyla düzenlediği kampanyada Ünlü Rus yazar Dosteyevski´nin "Suç ve Ceza" adlı romanını okuyan tutuklu ve hükümlüler ile infaz koruma memurları, kitap içeriğinden sınava tabi tutuldular.

Kumluca Kapalı Cezaevi Savcısı Orhan Çetingül, cezaevindeki sınav öncesi yaptığı açıklamada, tutuklu ve hükümlüler ile infaz koruma memurlarının kaynaşmalarını sağlamak amacıyla dört ay önce kitap okuma ve voleybol turnuvası düzenlediklerini bildirdi. Savcı Çetingül, tutuklu ve hükümlülere, Grigory Petrov´un "Beyaz Zambaklar Ülkesinde", Victor Hugo´nun "Sefiller", Fatih Kalkınç´ın "Okul Evde Başlar" ve Fyodor Mihailoviç Dostoyevski´nin "Suç ve Ceza" adlı romanlarının dağıtıldığını söyledi.

"Televizyonu kapatıp kitap okuyorlar"
Kitapların okunması için mahkumlara üçer hafta süre tanındığını anlatan Çetingül, sürenin sonunda mahkumlar ile tutuklu ve hükümlülerle infaz koruma memurlarının yazılı ve sözlü sınava tabi tutulduklarını belirtti. Çetingül, böylece, tutuklu ve hükümlülerin zamanlarının değerlendirilmesi, okumaya teşvik edilmeleri ile okuduklarını yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmelerinin hedeflendiğini kaydetti. Her yarışmanın sonunda kitap okumaya ilginin arttığının görüldüğüne değinen Çetingül, "Hatta 2. Koğuş´taki mahkumlar 21.00-23.00 saatleri arasında televizyonu kapatarak, bir kişinin okuduğu kitabı topluca dinlemeye başladılar. Bugüne kadar hiç roman okumamış mahkumlar kitap okumaya başladılar" dedi.

"Raskolnikov cinayeti ilk kime söyledi?"
Cezaevi Savcısı Çetingül, Beykonak Belediye Başkanı İsa Günay, İlçe Emniyet Müdür Vekili Başkomiser Süleyman Demir ve Gazeteci Ahmet Kutlu´dan oluşan jüri tarafından yapılan "Suç ve Ceza" adlı romanın içeriğine ilişkin yazılı ve sözlü sınavda hükümlüler Yusuf Talih birinci, Kerim Durmuş ikinci, infaz koruma memurları Turgut yıldız üçüncü ve Osman Ergün de dördüncü oldular. Sınavda, "Raskolnikov cinayet işlediğini ilk olarak kime söyledi ve neden böyle bir itirafta bulunma ihtiyacı hissetti", "Savcıya göre Mikolka isimli şahıs söz konusu cinayeti işlememesine rağmen neden ilk anda suçu üzerine almış ve tutuklanarak cezaevine girmiştir", "Raskolnikov´un savcıya okuttuğu İncil´deki hikayenin adı nedir" gibi sorular yöneltildi. Yarışmada dereceye girenlere Beykonak Belediye Başkanı İsa Günay tarafından gömlek hediye edildi.
(AA)
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.