Magazin

Çeşme'nin Titanik'i var

Çeşme'nin Titanik'i var

Çeşme'de 'amatör dalışlar için ideal' bir batık bulundu. 18 metre derindeki batık, sualtı dünyasını sevindirdi.

Çeşme ilçesinin Eşek Adası açıklarında amatör dalışlar için 'ideal' dev bir batık bulundu. Amatör dalışa uygun batık sıkıntısı çektiklerini anlatan Dolphinland Dalış Okulu sahibi Mehmet Huz, geçen ay bulunan batığın bu ihtiyacı karşılayabileceğini söyledi.
Huz'un verdiği bilgiye göre, Türkiye'de halihazırda amatör dalgıçların dolaşmasına uygun tek batık Kemer'de, ama o da ihtiyaca yetmiyor. Kaş'taki ünlü uçak batığı ise amatörlerin ulaşamayacağı kadar derinde. Altı yıldır Çeşme civarında uygun batık aradıklarını anlatan Huz, "Bunun için gemi batırmayı bile düşündük. Ancak izin almak büyük mesele, batırılacak geminin metrekare maliyeti 4-6 bin dolar, patlatmak 100 bin dolar" diye konuştu. 1955 Alman yapımı 'Monem'in Aliağa'daki söküm tesislerine giderken battığını öğrenen Huz, "Yaklaşık 60 metre boyundaki batığın 18 metre derinlikte olması, amatör dalış için ideal. Bu derinlikte deniz suyu berrak, ışık mükemmel. Tıpkı Titanik gibi güverte çevresinde demir parmaklıklar var, kaptan köşkü ve kamaraları son derece iyi durumda" dedi.
Yayın tarihi: 28.05.2005
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.