Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Çernobil raporunu açıklayacağım'

'Çernobil raporunu açıklayacağım'

Yedinci albümü Mora'yı piyasaya çıkaran Volkan Konak "Önce müzisyenim" diyor, ancak Karadenizlilerin "Seni tanıyorlar, dinlerler" sözünden hareketle Çernobil'in etkilerini anlatan raporu da iki ay içinde yayımlamayı planlıyor.

Karadeniz müziğinin güçlü sesi Volkan Konak'ın "Benim yedinci çocuğum" dediği, Karadeniz bölgesinde böğürtlen anlamına gelen "Mora" ismini verdiği albümü DMC etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Üç yılda bir, yeni repertuar hazırladığını belirten Konak, arşivlik değeri olan çalışmalar hazırlamaya özen gösterdikleri için albümlerinin sürekli sattığını söyledi. Konak'la yeni albümünü ve Çernobil üzerine hazırladığı tez çalışmasını konuştuk...

Mora'da hangi şarkılar var?
Bu albümde ablamın sözlerini yazdığı "Cerrahpaşa" gibi, Kazım Koyuncu'ya ve 18 yaşında uykuda beyin kanaması geçirerek vefat eden kuzenim Yeşim Kaya'ya ithaf ettiğim "Gardaş" şarkısı var.

Kadına olan saygıyı anlatan "Ayşem Destanı-2" şarkısı ile Cem Karaca'nın "Kavga" isimli çok güzel bir eserine yer verdik. Nâzım Hikmet'in "Karıma Mektup" isimli şiirini Uğur Varol'un bestesiyle seslendirdim. Sadece aşk değil, hem kadına olan bakış açısını hem de özgürlüğün kıymetini anlatıyor.

Zaten sadece aşk üzerine yazmıyorum. Mesela Yıldız Tilbe, 11 şarkının 11'ini de aşk üzerine yazıyor. Popçular şarkılarının tamamını kolaycı davranıp aşk üzerine yazdılar, müziği de tükettiler.

Başka hiç mi konu yok? Çocuk, babananne ya da hızla giderken otomobilin ön camına çarpan bir kelebeğe acıyıp onun üzerine de bir şey yazabilirsiniz. Ben yelpazeyi geniş tutuyorum. Albümlerim de sürekli satıyor.

İsyan dolu sözleriyle tartışma yaratan "Cerrahpaşa" şarkınızın amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?
Ailemde 7 kişi üst üste kanserden ölünce çok kötü oldum. İnsan babasını bir kere kaybediyor. O duygularımla yaptığım "Cerrahpaşa" şarkısı bir daha çıkmaz. Ne zaman seslendirsem yoğun bakım ünitesi geliyor gözümün önüne. Babamı kaybettikten sonra üzüntüden 6 ay tüberküloz tedavisi gördüm. Ancak gördüm ki şarkım amacına ulaştı.

Hazırladığınız Çernobil'le ilgili rapor ne aşamada?
Son aşamaya geldi. Şu an 4 bin sayfalık bir rapor var elimde. TBMM, Atom Enerjisi Kurumu, bütün üniversitelerin yaptığı araştırmalar ve dışarıdan bağımsız bilim adamlarının yaptığı araştırmaların kıyaslaması var. Devlet kurumları yanlı oluyor. Raporu bir iki ay içinde açıklayacağım. Çernobil'in insan sağlığı üzerinde etkisi olmuştur.

Belki insanları paranoyaya sokacak kadar değil ama insanların karşısına çıkıp bunu anlatırsanız insanlar da her ölümü Çernobil'e bağlamaz. Veriler hazır, onları rapor halinde yazıp bülten olarak yayımlayacağız. Ben bir müzik adamıyım ama bölge insanından "Senin sözünü dinlerler, niye bizi temsil etmiyorsun?" diyorlar.

Bu sosyal sorumluluk ruhu sizi bir gün Meclis'te görmemize de neden olabilir mi?
Siyasetle ilgili çok sık sinyal aldığım oluyor ama siyasete girmeyi asla düşünmüyorum. Doğdum doğalı hiç oy kullanmadım ama ilk seçimde oy kullanacağım. Ancak CHP'ye ve AKP'ye kırgınım. Dokunulmazlığı kaldırmadılar. Kendi elimle ben asla bu insanların dokunulmazlık zırhını giymelerine izin vermem. Bağımsız birine oy verebilirim.

'Utanmasalar çakmağa resmini basıp satacaklar'

Albümün ilk klibini neden Gardaş'a çekmediniz?
Kazım Koyuncu'ya ithaf ettiğim Gardaş'a çok talep olmasına karşın ilk klibi ona çekmedim. Çünkü Kazım öldükten sonra yakın çevresi ondan yararlanmak istedi. Paralı anma gecesi yaptılar. Benim gardaşım Fındıklı'da hür bir şekilde yatıyor. Ne yapacak parayı? Utanmasalar çakmağını, şapkasını bastırıp satacaklar. Ben, orkestrası ve nişanlısı bu organizasyonun dışında durduk. Eserleriyle onu anmalı. Üzerinde fotoğrafının olduğu tişörtle şarkı söyleyerek değil.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 07.06.2006
249
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.