Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cepteki akreplere dikkat!

Cepteki akreplere dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle kırsal alanda açıkta bırakılan giysilerin akrep sokmalarına karşı kontrol edilmeden giyilmesi önerildi.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Kara, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak havaları seven ve bu dönemlerde ortaya çıkan akrep ve diğer zehirli böceklere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Havaların ısınmasıyla artış gösteren akrep sokmalarına karşı bazı küçük, ama etkili önlemlerin alınmasının önemini vurgulayan Kara, kırsal kesimde ya da kenar mahallelerde yaşayan insanlarla, tatil, kamp ve piknik gibi ortamlarda bulunanların bazı basit önlemlerle hayati bir konuda kendilerini güven altına alabileceklerini kaydetti.

Vatandaşların akrep olduğu bilinen yerlerde çıplak ayakla dolaşmaması ve özellikle kırsal alanda zararlı böcek girme ihtimaline karşı pencerelerini kapalı tutmalarını öneren Kara, açık alanda bırakılan giysilerin giyilirken mutlaka içinin ve ceplerinin kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kara, arı gibi diğer zararlı böceklere karşı da dikkati elden bırakmamak gerektiğini belirterek, pikniğe ya da parka giderken bitki kokulu parfümlerin sıkılmaması, parlak ve çok renkli kıyafetler giyilmemesi uyarısında bulundu.

ÖLÜME NEDEN OLABİLİR
Akrep sokmalarında yara üzerine konan küçük bir buz parçasının ağrıyı azaltmada etkili olacağını dile getiren Kara, şöyle konuştu: "Akrep sokmaları tansiyon yükselmesi ve kas spazmları gibi ciddi reaksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Ağır vakalarda akrep panzehiri (antiskorpiyonik serum) uygulanabilir. Akrep sokmalarının ölüme kadar varan sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır."

Konya´da bugüne kadar akrep sokmalarından ölümle sonuçlanan vaka bulunmadığını belirten Kara, 1999´da 223, 2000 yılında 266, 2001 yılında 244, 2002 yılında 261 ve 2003 yılının ilk 5 ayında 77 akrep sokması olayı ile karşılaşıldığını kaydetti. Kara, akrep sokması vakalarının tamamına İl Sağlık Müdürlüğü tarafından temin edilen akrep serumunun uygulandığını sözlerine ekledi.
(AA)
508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.