Magazin

'Cep'te biri daha var

'Cep'te biri daha var

Kalabalık yerlerde cep telefonuyla sohbet, üçüncü şahısları kızdırıyor. Nedeni ise konuşmanın sadece yarısını duymak ve söze karışamamak...

Cep telefonu konuşmaları, üçüncü şahısları sinirlendiriyor! Konuşmanın yarısını duymak ve diyaloğa karışamamak asap bozuyor...

Otobüs beklerken veya trende cep telefonuyla konuşurken, etraftakileri sinirlendiriyor olabilirsiniz. Cep telefonu sohbetlerinin etrafı nasıl etkilediğini araştıran Britanya York Üniversitesi'nden Prof. Andrew Monk ve ekibi, bir grup oyuncuyla deney yaptı. Oyunculardan otobüs durağı, tren gibi kalabalık yerlerde cep telefonu konuşmaları ve yüz yüze sohbetler yapmaları istendi. Oyuncular ister etrafı rahatsız edecek şekilde bağırarak, ister normal ses tonuyla cep telefonuyla konuşurken etraftakilerin, yani 'dışlanmış' üçüncü şahısların sinirlendiği görüldü. Bunun nedeni aslında basit: Etraftakiler konuşmaların sadece yarısını duyuyor ve doğal olarak konunun ne olduğunu merak ediyor!

"Bir konuşmanın olması için iki tarafın da birbirinin ne dediğini, ne hakkında konuşulduğunu bilmesi gerekiyor" diyen Prof. Monk, yanı başımızdaki insanlar konuştuğunda dil refleksimizin harekete geçtiğini ve cevap verme ihtiyacı duyduğumuzu belirtiyor. Prof. Monk, başkaları cep telefonuyla konuşurken sinirlendiğini fark ettiğinde bu konuşmaların üçüncü şahıslar üzerindeki etkisini araştırmaya karar verdiğini söylüyor.

Ayrıca cep telefonuyla konuşanın pozisyonu da rahatsızlık derecesi üzerinde belirleyici. Örneğin trende karşılıklı oturan yolcuların cep telefonu konuşmaları, otobüste yan yana gidenlere oranla daha fazla rahatsızlık veriyor. Prof. Monk bunu, trendeki karşılıklı oturma düzeninin sohbet eden insanların oturma pozisyonuna benziyor olmasına bağlıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.04.2004
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.