Magazin

Cep telefonu kullanımına dikkat!

Cep telefonu kullanımına dikkat!

İstanbul Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, cep telefonlarının insan sağlığı üzerinde bugüne kadar önemli bir olumsuz etkisinin saptanmadığını ancak önlem olarak uzun süreli kulağa yaslanmaması ve karaciğerin üzerinde taşınmaması gerektiğini söyledi.

Tanı Onkoloji Dergisi, Serenas Organizasyon şirketinde "Elektromanyetik Radyasyon ve Cep Telefonlarının Kanser Üzerine Etkileri" konulu bir forum düzenledi.

ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülbin Dural, radyasyonun dalga büyüklükleri ve insan sağlığına etkileri açısından iyonize ve iyonize olmayan radyasyon olarak ikiye ayrıldığını, cep telefonları ve elektronik ev aletlerinin iyonize olmayan radyasyon yaydığını belirtti.

İyonize olmayan radyasyonun insan sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ifade eden Doç. Dr. Dural, baz istasyonlarının da iyonize olmayan radyasyon yaydığını ancak bu oranın dünyaca belirlenen minumum değerlerin kat kat altında olduğunu kaydetti.

İstanbul Üniversitesi`nden Prof. Dr. Sabuncu da cep telefonlarınınen kötüsünün bile çok düşük radyasyon yaydığını belirtti. 2.6 watt enerjinin vücutta 0.6 santigratlık ısı artışına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sabuncu, halbuki vücut reaksiyonlarının bozulması için sınır değer olarak 1 derecelik ısı artışının belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Sabuncu, cep telefonlarının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisinin bugüne kadar saptanmadığını, ancak önlem olarak vücutta en fazla kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği beyin ve karaciğerden uzak tutulması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Sabuncu, "En kötü telefonlar bile 6 dakika süreyle kulakta tutulduğunda 0.65 derecelik sıcaklık etkisi yapıyor. Bu rakam sınır değerin altında. Önlem olarak, beyinden uzak tutmak için cep telefonlarını mümkün olduğunca uzun süreli kulağa yaslamamak ve karaciğerden de uzak tutmak gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Sabuncu, bayanların genelde telefonlarını çantalarında taşıdığını, erkeklerin de telefonlarını karaciğerin üzerine rastlayan kemer bölgesi yerine ceplerinde ya da çantalarında taşımalarının önlemaçısından daha yerinde olacağını ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü`nden Doç. Dr. İsmail Çelik ve Uzman Doktor Meltem engelen de cep telefonları ve kanser konusunda yurtdışında yapılan çalışmalar değindiler ve bu çalışmalarda cep telefonlarının beyin tümörüne neden olduğu yönünde bir bulguya rastlanmadığını kaydettiler.
(AA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.