Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cep telefonu konuşma sırasında patladı

Cep telefonu konuşma sırasında patladı

Belçika'da bir gazetecinin cep telefonu, konuşma sırasında infilak etti. Gazeteci, kulağından hafif yaralandı.

'La Derniere Heure' gazetesinin bugünkü baskısında birinci sayfasının tamamını ayırdığı habere göre, yazı işlerinde çalışan gazeteci kadın, dün cep telefonuyla iki dakika kadar süren bir konuşma başlattı. Konuşma sırasında telefonun aniden ve süratle ısınması üzerine cihazı elinden fırlatan gazeteci, diğer meslektaşlarıyla birlikte cep telefonunun patladığına şahit oldu.

Orijinal batarya tartışması
'Nokia 3410' marka cep telefonunun kulak yakınında patlaması halinde ölümcül olacağını belirten gazete yetkilileri, söz konusu şirketten bilgi ve açıklama istedi. Nokia Benelüks Temsilcisi An Tips, bu tür olayların korsan bataryalar nedeniyle yaşandığını, cep telefonlarına orijinal batarya takılması gerektiğini söyledi. Öte yandan, La Derniere Heure, telefonun yetkili bir satıcıdan satın alındığını, bataryasının değiştirilmediğini savunuyor.

Diğer telefonlarda olmuyor
Belçika'da tüketici haklarını savunan 'Test-Achat' kurumu, bir yıl önce, Nokia telefonlarının bataryalarında kısa devreyi önleyecek sistem bulunmadığını belirlemiş, bazı durumlarda ısının aniden 140 dereceye yükseldiğini, patlamaların bu nedenle meydana geldiğini bildirmişti. Kurum, diğer tüm firmaların cep telefonlarının da incelendiğini ve kısa devre önlemleri bulunduğunun tespit edildiğini açıklamıştı. 'Test-Achat', Belçikalı gazetecinin başına gelen olayın ardından yeni inceleme ve soruşturmalar başlattığını duyurdu.
Yayın tarihi: 21.10.2004
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.