Magazin

Cep telefonu alkolden tehlikeli

Cep telefonu alkolden tehlikeli

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, alkollü direksiyon başına geçmekten bile tehlikeli. Cep telefonuyla konuşan sürücülerin dikkat ve tepkilerinin, alkollü sürücülerden bile yüzde 30 daha az ve yavaş olduğu ortaya çıktı.

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, alkollü direksiyon başına geçmekten bile tehlikeli. Araştırmaya göre, araç kiti kullanmak, bu tehlikeyi azaltıyor, ancak ortadan kaldırmıyor.

Ulaştırma Araştırmaları Laboratuvarları tarafından yapılan araştırmada, yasal limitin üzerinde alkol almış veya cep telefonu ile konuşan, 21-45 yaş arası, deneyimli araç sürücülerinin seyir halindeki tepki ve davranışları incelendi.

Simülatörde yapılan araştırmada, cep telefonuyla konuşan sürücülerin dikkat ve tepkilerinin, alkollü sürücülerden yüzde 30 daha az ve yavaş olduğu ortaya çıktı.

Araç kiti tehlikeyi azaltıyor, ama...

Ayrıca cep telefonunu elinde tutarak konuşmak yerine araç kiti yardımıyla konuşmanın da, tehlikeyi ortadan kaldırmadığı, ancak biraz azalttığı gözlendi.

Araştırmada, alkollü sürücülerin durma mesafesi, alkolsüz sürücülerden daha uzun ölçüldü. Araç kitiyle cep telefonu ile konuşan sürücülerin durma mesafesi, alkollü sürücülerinkinden daha uzun çıktı.

En uzun durma mesafesi ise elinde cep telefonu ile konuşan sürücülerde ölçüldü. Birçok ülkede, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak yasak.
Yayın tarihi: 22.03.2002
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.