Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Cep" mesajları bağımlılık yapıyor

"Cep" mesajları bağımlılık yapıyor

"Eroinman", "kokainman" gibi kavramlara artık "mesajman" da eklenebilir! Bir İngiliz doktor, mesaj gönderme bağımlısı çok hastası olduğunu açıkladı.

Cep telefonuyla kısa mesaj göndermek, alışkanlığı da 'aşarak' bağımlılık, hatta saplantı haline geldi. İngiltere'nin başkenti Londra'da, zenginlerin uyuşturucu ve alkol bağımlılığından kurtulmak için başvurduğu Priory Kliniği'nin Bağımlılık Ünitesi Şefi Doktor Mark Collins, mesaj gönderme 'bağımlılığından' kurtulmaya çalışan çok sayıda hastası olduğunu açıkladı.

Çok başvuru var
Bağımlılara uyguladığı başarılı tedavilerle tanınan Collins, şunları söyledi: "Geçtiğimiz 18 ay içinde, bize başvuran davranışsal bağımlıların sayısında büyük artış oldu. Bunların pek çoğu, cep telefonunda sürekli mesaj yazma hastalığından şikâyetçi".

Günde 7 saat 'yazıyorlar'
Hastaları arasında günde 7 saat mesaj yazanların olduğunu anlatan Collins, mesaj yazma saplantısının, çağımızın hastalıklarından 'teknoloji bağımlılığı'nın bir türü olduğunu belirtti. İnternetten mesaj atmanın da bağımlılık türlerinden olduğunu vurgulayan Collins, "Alkol ya da kokain bağımlılarına acıyıp, her gün beş saatini internet başında geçirenler var" dedi.
(Milliyet)
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.