Magazin

Ceninin yasal statüsü yok

Ceninin yasal statüsü yok

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir doktorun yanlış tıbbi müdahalesi sonucu 6 aylık bebeğini kaybeden annenin Fransa aleyhine yaptığı şikayet başvurusunda, ceninin yasal statüsü olmadığı görüşüne vardı.

Thi-Nho Vo adlı Çinli kadın, bebeğinin yanlış müdahale sonucu hayatını kaybetmesi üzerine, yaşam hakkıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle 2000 yılında AİHM'ye başvurmuştu. AİHM'den bugün yapılan açıklamada, insan ceninin yasal statüsü olmadığı gerekçesiyle, bu başvurunun reddedildiği bildirildi.

Hastanede dosyalar karışıyor
Thi-Nho Vo, 1991'de hamileliğinin altıncı ayında Lyon'daki hastaneye genel kontrol amacıyla gitmiş, ancak hastane personeli hamile annenin dosyasını, spiralini değiştirmek için hastaneye gelen Thi Thanh Van Vo adlı kadının dosyasıyla karıştırmıştı.

Soyadı benzerliği yüzünden dosyaları karıştıran doktor, "spiral değiştirmek" amacıyla yaptığı müdahaleyle farkında olmadan hamile annenin karnındaki su kesesini patlatmış ve bebeğin ölü doğmasına neden olmuştu.

Doktor temyize gitmişti
Çinli annenin Fransa'da yaptığı başvurular çerçevesinde, sorumlu doktorun ilk önce istemeden ölüme yol açtığı gerekçesiyle tecilli 6 ay hapis ve bin 500 euro para cezasına çaptırılmasına karar verilmiş, ancak temyiz mahkemesi bu kararı daha sonra doktor lehine bozmuştu.
Yayın tarihi: 08.07.2004
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.