Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cengiz Han'ın torunu

Cengiz Han'ın torunu

Floridalı muhasebe profesörü Tom Robinson, DNA testleriyle Cengiz Han'ın torunu olduğunu ortaya çıkaran Asya dışındaki ilk kişi oldu.

Cengiz Han'ın torunu olduğundan şüphelenen 48 yaşındaki Robinson, bunu öğrenmek için Oxford Üniversitesi İnsan Genetiği Profesörü Brian Sykes'a test yaptırdı. Robinson'dan ilk DNA örnekleri dört yıl önce alındı ve testler sonucunda 13. yüzyılda yaşayan savaşçı Moğol İmparatoru Cengiz Han ile doğrudan akrabalık bağının bulunduğu kanıtlandı.

Miami Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğretim üyesi Prof. Tom Robinson, büyük büyük dedesi ile aralarında çok büyük farklılıklar olduğunu belirterek, "Hiçbir ülkeyi fethetmedim. Cengiz Han kadar büyük bir iş yapmadım. Ancak böyle ilginç bir atam olduğu için gururluyum" dedi.

İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi de, Cengiz Han'ın aksine Robinson'ın ata binemediğini, ılımlı bir siyasi görüşü olduğunu ve dedesinin binlerce çocuğu olduğu efsanelerine karşın, Prof. Robinson ve eşi Linda'nın hiç çocuğu olmadığını belirtti. 2003 yılında yapılan bir araştırmada, dünya genelinde 16 milyon insanın ve Asyalı erkeklerin yüzde 8'inin Cengiz Han'ın soyundan geldiği iddia edilmişti.
(Hürriyet)
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.