Magazin

Cemil İpekçi: Gelinliksiz evlenmem

Cemil İpekçi: Gelinliksiz evlenmem

Cemil İpekçi: "Eşim olsun, gelinlik giyeyim. Sadece giyinmek için değil, çocuk da doğurmak isterdim. Her şeyimin hakiki olmasını isterdim.."

cemil ipekçi

- Kendinizi yazı yazmaya verdiniz, bir kitabınız çıktı, ikinciyi yazıyorsunuz. Hayırdır inşallah nedir bu yazı çizi işiyle uğraşma hali?
Çok memnunum. Aldığım tepkiler de çok güzel. 17 bine yakın satış oldu. İkinci kitabın dışında aşklarıma mektuplar yazıyorum. Aynı zamanda da biyografimi yazacağım; 4 ayrı kitap yayınlayacağım.

- 4 biyografi kitabı!
Evet. Kitap dört elementten oluşacak su, hava, ateş ve toprak... Şaşırma rica ederim. 65 yıllık bir hayattan bahsedeceğim ki öncesi de var; anne ve babamın hikâyeleriyle ve onların yollarının kesişmesiyle ilgili... Ardından benim doğumum ve gelişen olaylar dizisi... Tabii o kitapta Türkiye'nin siyasi haritası da ve birlikte büyüdüğüm birçok yıldızla olan anılarım da olacak.

- Geriye dönüp baktığınızda yanlış bir şeyler yaptığınızı düşündüğünüz oldu mu, bir nevi iç hesaplaşma?
Hayır olmadı. Eşcinselliğin hastalık olmadığı daha yeni kabul edildi. Bilim ve psikoloji insanları bunu uzun uzun araştırdı. Frued bile bulamadı. Bilim o kadar ilerledi ki bunun küçük beyinle ilgili olduğunu açıkladı. Bilim insanları baktılar ki bu binlerce yıldır var ve bu üçüncü bir cins. Artık kabul edildi. Yalnız burada karıştırılan şu: Erkekler arasında eşcinsel olmayıp hemcinsiyle birlikte olan da var. Cezaevindedir ya da kadından uzak tutulmuştur gibi...

TAT ALDIKÇA ARAYIŞ SÜRER

- Sizce eşcinsel olmayanların hemcinsleriyle yaşadığı ilişki için ne düşünüyorsunuz sizce bu ahlaksızlık mı?
İnsanları hayvanlardan ayıran şey zekâsı ve hayal dünyasıdır. İnsanoğlunun yemek çeşitlerini nasıl bulduğunu düşünürseniz seks konusunda da biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz. İnsan doymak için yemiş ama içine bir şey daha katmış. Lezzet arttıkça doymamış başka şeyler katmaya devam etmiş. Ses yemek yepmak gibidir, lezzetlendirmek için çeşit gerekir. Bugün bu cinsel çeşitliliğe ahlaksızlık olarak gören, konuşan insanların dört duvar arasında yaşadıklarını kameraya alsak kim bilir nelerle karşılaşırız.

- Sınırsız bir cinsel keyiften bahsediyoruz ama bir sınır yok mudur?
Tek sınır kimsenin canını yakmamak ve zarar vermemek olabilir. İnsanın rızası olmadan yapılan şeylerden, çocukların maruz kaldığı iğrençliklerden bahsetmiyorum elbette.

İKİ CİNSİMİ DE İYİ İDARE ETTİM

- Madem eşcinsellikten konu açtınız, bu yüzden mutsuz oldunuz mu?
13 yaşıma kadar kadın olan tarafım çok mutsuz oldu. Tüylerim çıktıkça, sesim kalınlaştıkça... 19-20 yaşımda da mutlu oldum diyemem. 40'ımdan sonra mutlu oldum.

- Çok geç değil mi?
Kendimi kabul etmek mecburiyetinde kalmıştım. Sonra baktım ki 40 sene geçmiş ve o zamana kadar içimdeki iki cinsi de çok güzel idare etmişim.

- Seksi bir cümle bu, içinizdeki kadın ve erkek nasıl idare etmişler?
Ben kendi kendime çiçek alırım. Bunun nedeni şu: Erkek tarafım, kadın tarafımı mutlu ediyor... Ayrıca içimdeki erkek sinirlendiğinde kadın olan “Sakinleş bebeğim, bırak ben devreye gireyim sen biraz dinlen” diyor. Kadın tarafım işve ve cilve yaptığı zaman “Ağır ol bakalım dozunu kaçırdın, bunun sonunu getiremeyeceksin galiba” der... Ben, ben olmaktan mutluyum.

- Bu şizofrenik bir durum olmasın, endişelenmeye başladım...
Hayır, bu kendini kabul etme hali. Bir bedenin içindeyim ve farklı duygular içindeyim. Yaşamaya devam etmek için bunu kabul etmek zorundasınız.

AMELİYAT OLMAM

- Ameliyatla olmayı düşündünüz mü?
Ameliyatla kadın olanlara hiçbir sözüm yok ama ameliyatla acı çekip bir erkekle beraber olduğumda o erkek bir gün bana dönüp; “Ben hakiki kadın istiyorum” derse intihar ederim. Bugün estetikle her şeyi yapabiliyorsunuz ama bu sizi değiştirmez. Ölüp de mezarımı açtıklarında kemiklerimden bulacakları şey erkek! Sadece giyinip kuşanmak için kadın olmak istemezdim. Eşim olsun, gelinlik giyeyim. Sadece giyinmek için değil, çocuk da doğurmak isterdim. Her şeyimin hakiki olmasını isterdim. Ama benim hakiki olan erkek bir bedenim var. Saçımın uzun olmasından mutlu olduğum gibi bıyığımdan da mutluyum.

- Kendinizi güzel buluyor musunuz?
Şansıma çirkin bir erkek değilim. 65 yaşındayım hâlâ kendimi çok güzel buluyorum. Gudubet bir erkek olsaydım üzülürdüm. İçimdeki kadın ve erkekten çok yoruldum artık ikisini de dinlemiyorum, özüme bakıyorum.

SEKS BANA “HOŞÇAKAL” DEDİ

- Buna neden olan yaşınız mı?
Benim yaşımda olan arkadaşlarımın seks için ilaç kullanmalarını yanlış buluyorum. 65 yaşında 30 yaşındaymış gibi seks yapamazsınız. Seks bana hoşça kal demeye 55'te başladı. Cinsel içgüdü güzel olduğu kadar zararlı tarafları da var. Hırçınlaştırıyor, tutkulu yapıyor. Hayat seksi aldı yerine başka şeyler koydu.

- Sizi, siz yapan felsefe nedir?
Hayatın akışına bıraktım kendimi. Önüme çıkan hangi tat olursa olsun tattım. Bundan dilim yanmışsa bir daha aynı şeyi tatmadım. Zevk aldıysam devam ettim. Hiçbir zaman insanların kural ve yargılarını düşünerek hareket etmedim.

- Aldatmayı ahlaksızca buluyor musunuz?
Bir erkeğin benden başka biriyle olan cinsel ilişkisini hiç kıskanmadım ama benden evvel başkasının sigarasını yakarsa kıskandım. Aldatmayı ahlaksızlık olarak görmüyorum. Sevgilimin hayatını kurcalamayı da sevmem. O yüzden kadınların yaptığı gibi, 24 saat erkeğin peşinde ‘yapışık' gezmelerden hiç hoşlanmam. Daha bir kere sevgilime “Nerdesin, ne yapıyorsun?” diye sormak için aramadım. Ben niye arayayım ki, kadın avdır erkek avcı!

- Geleneksel Türk erkeği sevmez böyle ilişki biçimlerini...
Ne yapalım? Aslan burcuyum, hürriyetime çok düşkünümdür. Kıskançlık duygusunu sevmiyorum. Bir erkek benimle kıskançlık kavgası yapıyorsa kendime hakaret sayarım. Benden ve benim sevgimden emin değil demektir. Ben bıyığımla bu ilişkileri gayet güzel sürdürebildiysem demek ki kadın olmanın sırlarını çok iyi biliyorum.

- Bir kadınla nişanlılık döneminiz olduğu söylenir ancak doğru mu, değil mi muamma...
Yok yahu palavra. Gazeteler yazdı nişanlandığımı hatta evlendiğimi... Ama öyle bir şey hiç olmadı. Ben eşcinsel evliliğine bile karşıyım.

- Eşcinsel evliliğine neden karşısınız anlamadım?
Yahu evlilik denen kurum aşk için kurulmamış ki. “Aile” demişler, kadını garanti altına almışlar, üremeleri için uygun ortam sağlanmaya çalışılmış. Zaten evliliğe karşıyken çocuk bile yapamayacak çiftin evleniyor olmalarını anlayamıyorum. Avrupa'daki eşcinsel arkadaşlarımdan biliyorum, onlar evli oldukları için daha az vergi ödüyor. E, burada öyle bir şey de yok ki. Ne diye evleneceksin o zaman? Saçmalık.

- Şimdiye kadar bireysel özgürlüklere dayalı konuştuk. Ancak “Kadınlar dövülmeyi hak ediyor” demiştiniz...
İşte, ben de kadın değil, insan diyorum. Kadınların şiddet görmesine karşıyım ancak hak ediyorlar. Ben seni döversem ve benimle aynı yatağa girmeye devam edersen ertesi gün seni yine döverim. Kadınlar baş kaldırmayı bilmiyor.

ÖMRÜMÜ YEDİLER BİRAZ DA DİLEK HANİF UĞRAŞSIN

- THY hostes kostümleri demişken nasıl buldunuz üniformaları?
Bana ne! Benim ne işim olur THY üniformalarıyla. Ömrümü yediler, yazmadıkları şey kalmadı iki yıl boyunca... Ne AKP yalakası diyorlardı. Bakın yalaka değilmişim demek ki. Dilek Hanif'e de yaptırıyorlar. Biraz da Dilek Hanif uğraşsın. Hiç umurumda değil. İlgilenmiyorum. İsterse fes, isterse tas giydirsin.

- AKP diyorsunuz başka bir şey demiyorsunuz, o yüzden de bu yakıştırmalar olmuş olabilir. Nedir bu kadar siyasi parti sempatizanlığı?
Benimle dünyanın birçok yerinden gelip röportaj yapıyorlar. Dünya artık benim farkımda, “Böyle bir insan İslami bir ülkede yaşayabiliyor” diyorlar. “Türkiye galiba bizim bildiğimiz gibi bir ülke değil” diye düşünüyorlar.

- Şimdi bunun hükümetle ne alakası var. Cemil İpekçi adınızı bu hükümete mi borçlusunuz? Sizin eşcinsel açıklamalarınızdan rahatsız olacak biri yok mudur bu hükümette?
Ben bu ülkede rahat yaşıyorum. Yurtdışında da bunun farkına varıp Rusya'dan, Çin'den, Fransa'dan röportaja geliyorlar. Söyledikleri ortak cümle “Biz bu ülkeyi bu kadar demokratik bilmiyorduk” oluyor. Bu kadar basit.

- Peki, Cemil Bey...
“Peki” deme ikna olmamış gibi... Beyaz Türk olarak, eşcinsel olarak, Cemil İpekçi olarak AKP'yi tutuyorsa insanlar biraz düşünsün isterim. Doğru dürüst bir muhalefet olsaydı onu tutardım. CHP'nin bu ülkeye nasıl zararları olduğunu bizzat görmüş biriyim. Oy verme mecburiyetim var ve bunu iyi hizmetle çalışan kişiye vereceğim.
Uygar Taylan söze atılıyor:

- Meclise girmek gibi planlarınız var mı?
Ayol daha kadınlar kadın gibi olamıyor, erkek gibi giyinip kuşanıyorlar. Türbanlılar giremiyor gözü sürmeli, eşcinseli alırlar mı Meclis'e? Benim ne işim var orada? Ben Meclis'e girsem faşist olurum. Bekleyemem, sözüm oraya buraya gitsin onaylansın.

(Zeynep Bakır/ Akşam)

Yayın tarihi: 23.02.2013
3339
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.