Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çekirge son atlayışında

Çekirge son atlayışında

Atletik erkek fatmalıktan modelliğe, oradan da oyunculuğa terfi eden Bridget Moynahan, 'Savaş Tanrısı'nda silah taciri Nicholas Cage'in eşi.

Moynahan'ın resimleri sağda

Bridget Moynahan, modellikten oyunculuğa evrilen kariyerinde 2000'lerle birlikte dikkat çekmeye başlayan, fiziksel özelliklerinin avantajlarını iyi kullanan bir oyuncu. Onu geçen hafta gösterime giren 'Lord of War/Savaş Tanrısı'nda silah taciri Yuri Orlov'un (Nicholas Cage) eşi Ava Fontaine rolünde izliyoruz. Gerçeklere dayanan 'Savaş Tanrısı' uluslararası silah ticaretini işleyen, aksiyon yüklü bir macera. Film eski Sovyetler Birliği'nin soğuk savaşın bitiminden sonra elinde kalan muazzam yüklü silah stokunun gelişmekte olan ülkelere (özellikle Afrika'ya) satılması ve bunları satan silah tacirlerinin yaşadıklarını konu alıyor. Filmdeki karakteriyle ilgili şöyle diyor Moynahan: "Ava, Yuri'nin ne iş yaptığını bilmiyor. Düğünlerinde kocasının bir tür ikili hayat yaşadığını bildiğini, ama bu konuda fazla soru sormayacağını itiraf ediyor. Durumu kabullenmiş.

İkisinin arasında inanılmaz bir bağ ve sevgi dolu bir ilişki var. Sanırım Yuri'nin 'yasal' olmayan bir şeylere bulaşmış olduğunu düşünüyor, ama bunun ne olduğunu tahmin edebildiği görüşünde değilim. Kim böyle bir şeyi tahmin edebilir ki? İlişkilerde bazı şeyleri gözardı etmek daha kolay sanırım. Bence herkes bunu yapıyor ve sonra da mazeretler uyduruyor ya da konu zaman aşımına uğruyor. Şartları elbette çok sıradışı, ama Ava'nın bunu yapan tek kişi olduğunu düşünmüyorum. Önce kılıflar bulmayı başarıyor ama hikâye ilerledikçe vicdanı ağır basıyor. Ve sanırım çocuğunu ve başındaki diğer şeyleri düşününce, bir karar vermesi gerekiyor."

Kathryn Bridget Moynahan, farklı kaynaklara göre 1970, 1971 ya da 1972'de Binghampton New York'ta dünyaya geldi, ama çocukluğunun büyük bir kısmını babasının idari bir görevde çalıştığı Amherst Üniversitesi'nin bulunduğu Massachusetts'te geçirdi. Bir ağabeyi, bir de küçük erkek kardeşi var. Atletik ve erkeksi bir kız olarak spora büyük ilgi duyan Moynahan'ın lisede basket takımının kaptanlığını yapmışlığı ve drama dersi yerine futbol oynamayı tercih etmişliği var. Lise bittikten sora ise meşhur olmayı kafaya koyup New York'a taşınıyor ve kendine başarıya ulaşmak için üç yıl veriyor. Niyeti, üç yılın sonunda başarılı olamazsa hayatını yeniden değerlendirip belki de üniversiteye gitmek. Fakat üç yıl dolmadan şans yüzüne gülüyor Moynahan'ın. 90'lı yılları Vogue, New Woman ve Shape gibi dergilere modellik yaparak, hatta Glamour dergisine kapak olarak geçiriyor.

Ruhsuz, salak çöp bacak
Güzelliği ve modellikten gelen bağlantıları Bridget Moynahan'a 1999'da 'Sex And The City' dizisinde ilk önemli rolünü getirdi: Sarah Jessica Parker'ın karakteri Carrie'nin âşık olduğu Mr. Big'le evlenen ve dizide "ruhsuz, salak çöp bacak" diye bahsi geçen Natasha karakteri. 'Sex and the City'de tanınması Moynahan'a beyazperdenin kapılarını açtı. Hepsi 2000 yapımı ilk üç filmi de bağımsız yapımlar: 'Whipped/ Kırbaçlanmış', 'Trifling with Fate/ Kaderle Oynamak' ve 'In the Weeds/İşler Yoğun'. Bunlar büyük paralar getiren ya da müthiş eleştiriler olan filmler değildi ama Moynahan'ın beyazperdede deneyim kazanmasını sağladılar. Onu bir küçük yıldız mertebesine ulaştıran ise, çılgın barmaid'lerin çalıştığı bir barda yaşananları anlatan 'Coyote Ugly/Çıtır Kızlar'daki ateş yutan Barmaid Rachel karakteri. 'Çıtır Kızlar'la kendini iyice kanıtladıktan sonra 2001'de John Cusack ve Kate Beckinsale'li romantik komedi 'Serendipity/'Beklenmedik Tesadüf'te de "öteki kadın" rolü geldi. Moynahan 2002 yazında çok iyi gişe hasılatı yapan, Morgan Freeman'lı gerilim 'The Sum of All Fears'/En Büyük Korku'da CIA ajanı Jack Ryan'ın (Ben Affleck) nişanlısı rolündeydi ve filmdeki tek karakterdi.

Moynahan'ın yıldızı 2003'te Colin Farrell ve Al Pacino'yla beyazperdeyi paylaştığı, stajyer CIA ajanını oynadığı 'The Recruit/Acemi' ve 2004'te Will Smith'li, robot psikolojisi üzerine uzman bir psikologu canlandırdığı 'I Robot/Ben Robot' la parlamaya devam etti. Votkayı sek içmeyi seven ve kokteyllerin manasını anlayamadığını söyleyen, en büyük hobilerinden biri nakış işlemek olan bir oyuncu Bridget Moynahan. Atletik bir erkek fatmadan modelliğe geçişi, oynadığı filmlerde kah cici kızı kah sert kadını canlandırması da içinde barındırdığı çelişkilerin göstergesi. Güzelliği sayesinde mi, yoksa oyunculuk yeteneğiyle mi kısa sürede şöhrete ulaştığını ise önümüzdeki yıllarda yaptığı işler gösterecek.
(Radikal İki)
267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.