Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cehalet, doğulu kadını öldürüyor

Cehalet, doğulu kadını öldürüyor

Doğu'daki 10 ilde yüzlerce köyü dolaşan Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen, Doğu kadınının cehalet kurbanı olduğunu belirledi. Bölge kadınının hamile kalmak veya korunmak ve düşük yapmak için inanılmaz yöntemlere başvurduğunu saptayan Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen, "Cehalet Doğuda kadını ölümle burun buruna getiriyor" dedi.

`Erzurum Şehir Folklörü' adlı kitabı için araştırma yapan Yrd. Doç. Dr. Sezen, bu çağdışı uygulamaların devam ettiğini belirtti. `Cehalet Doğuda azrail gibi' diyen Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen, kadınların hamile kalmak ya da korunmak, düşük yapmak için uyguladığı yöntemleri şöyle özetledi:

HAMİLE KALMAK İÇİN:
"Alabalık başı, bağa yaprağı, koyun kuyruğu ve kara sazık karıştırılır, rahim ağzına konulur/Yaban tezeği, mercimek ve soğan kabuğu birlikte yakılarak tütsüsünde durulur/Işkın kökü veya ak zencefil kaynatılarak elde edilen suyu içilir/Kırk değirmenin çarkı altından getirilen su biriktirilir ve bu suyla üst üste üç gün yıkanılır/Yumurta bezir otuyla pişirilerek yakmayacak bir sıcaklıkta rahme tutulur/Yaşlı kadınlara bel çektirilir/ Yatır ziyaretlerine gidilir, adak niyet edilir, muska yazdırılıp hamile bir kadının eteğine kilitle kilitlenir/Yedi renkli iplik okutularak bele bağlanır."

DÜŞÜK YAPMAK İÇİN
"Hamile ağır işler görür, ağır yük taşır, yüksekten atlar/ Katranlı kayın kabuğu otu ateş üzerine dökülerek tütsüsünde durulur/ Hamilenin karnı iyice sıkıştırılır ve rahim üzerine basılır/ Hamile kadının rahimine tavuk teleği daldırılır/Pamuğa limon sıkılarak rahmin ağzına konulur/Kibrit başları birbirine bağlanarak rahmin ağzına konulur/Bir miktar kına suda eritilerek üç gün üst üste hamileye içirilir."

GEBELİKTEN KORUNMAK İÇİN
"Rahime ebegümeci kökü kaydırılır/Kadın örümcekağı veya yılankabuğu adlı bitkinin tütsüsünde oturtulur/Nalbantların yonttuğu katır tırnakları kurutulup dökülür, aç karnına bir çay kaşığı yenir/İlişkiden önce rahim ağzına kirli koyun yünü, limon tuzuyla kaynatılmış pamuk konulur/Yumurta sarısı ve çiriş unundan hamur yapılıp fitil halinde rahim ağzına konulur/Çocuk istemeyen aileler çocuklarına `Yeter, Kafi, Netice, Songül, Nihayet, Sonsen' gibi isimler koyar."

AŞERMEYİ KORUMAK İÇİN
"Katı ve tatlı yiyecekler verilir/ Yerikleyene canın ne istediği sorulur. Sonra kapalı bir kap içine iğrenç birşey konulup önüne getirilir. Hamile kabın kapağını açtığında iğrenç şeyi gördüğünde yeriklemesi durur/ Hamile bacaklarını tandıra asıp durursa yeriklemesi de durur/ Hamileye pişmis soğan yedirilir/Yerikleme zamanı ayva isteyen ve ısırırak yiyen hamilenin çocuğu güzel olur/ Ekşi yiyenlerin çocuğu hırçın olur/Paça yiyenlerin çocukları sümüklü olur/Yerikleyen manda eti yer veya sütünü içerse doğumu gecikir."
(DHA)
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.