Magazin

Cazibenin sırrı çözüldü

Cazibenin sırrı çözüldü

İnsanlar yüz olarak kendilerine benzeyen kişileri güvenilir buluyor, ancak konu cinsellik olunca kendilerine benzemeyenleri tercih ediyor.

İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi uzmanları, 150 öğrenci üzerinde yaptığı deneyde, katılımcılara ikişerli gruplar halinde düzenlenmiş insan yüzleri gösterdi. İki fotoğraftan biri katılımcıyı andırıyor, diğeri ise tamamen farklı biri gibi görünüyordu. Hangi yüzü daha 'güvenilir' buldukları sorulan öğrencilerin çoğu, kendilerine benzeyenleri daha güvenilir buldu.

Evrim teorisiyle paralel
Daha sonra hangi fotoğrafın cinsel yönden çekici geldiği soruldu. Bu kez öğrenciler, kendilerine benzemeyen kişiyi işaret etti. Uzmanlara göre bu sonuçlar evrim teorisiyle de paralel. Kendilerine benzeyen kişilerin 'aileden' gibi algılanması sonucu güven duygusu oluşuyor. Akraba evliliğinin tehlikeleri göz önüne alındığında, insanlar kendilerine benzemeyenleri daha çekici bulup ilişkiye giriyor.
Yayın tarihi: 24.03.2005
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.