Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çay iç, bağışık ol

Çay iç, bağışık ol

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan habere göre, çay, bazı bakterilerde, tümör hücrelerinde, parazitlerde ve mantarlarda bulunan belirli antijenler içeriyor.

Siyah ve yeşil çayın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtildi. Boston´daki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde görevli bilimadamı Jack Bukowski, çayda bulunan bu antijenlerin, hastalık başlangıcında harekete geçen ve gamma-delta-T hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık sistemi hücreleri üzerindeki etkisini tespit etmeye çalıştılar. Bu T-hücrelerini bir süreliğinde antijenlerle temas ettiren bilim adamları, T-hücrelerinin, daha sonra ilave edilen bakterilerle mücadele ettiğini gözlemlediler.

Tembel T-hücreleri
Bilimadamları, antijenlerle temas ettirilmeyen T-hücrelerinin ise bakterilerle savaşmadığını belirttiler. Gönüllü kişilerle de test yaptıklarını kaydeden bilimadamları, bu testlerin sonucunda da, çay içen kişilerin bağışıklık sisteminin, kahve içenlerden daha güçlü olduğunun ortaya çıktığını ifade ettiler.
(AA)
189
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.