Magazin

Çay: Doğal bir diş macunu

Çay: Doğal bir diş macunu

Çayda bulunani florürün diş minesini kuvvetlendirdiği ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tuttuğu açıklandı.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. İlkay Tosun, çayda bulunan florürün, diş minesini kuvvetlendirdiğini söyledi. Tosun, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, bazı kanser türlerinden kolesterole, kan basıncından, kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığı iyileştirici özelliği olduğunu bildirdi.

Plak oluşumuna karşı faydalı
Çayın bilinen faydalarının dışında diş sağlığı için de yararlı olduğunu belirten Tosun, "Çay doğal olarak florür içerdiği için, diş minesini kuvvetlendirir" dedi. İçeriğindeki florür sayesinde çayın ayrıca ağızdaki bakterileri kontrol altında tuttuğunu da ifade eden Tosun, böylece diş yüzeyinde plak oluşumunun azalmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker ise diş sağlığı için florürün son derece önemli olduğuna dikkat çekti. İlker, "Florürün doğal yollardan alınması son derece önemlidir. Çayda doğal olarak florür bulunması nedeniyle çayın diş macununun sağladığı etkileri sağladığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Şekersiz içilmeli
Şekerin dişin ara yüzeylerinde birikerek bakteri ürettiğini, bu bakterilerin de dişte çürümeyi hızlandırdığını ifade eden İlker, "Çay şekersiz içilmeli. Bu açıdan özellikle şekersiz yeşil çay tüketimini öneriyoruz" dedi.

Yayın tarihi: 05.01.2005
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.